In Memoriam

Nie żyje Dubravka Ugrešić | Chorwacka pisarka miała 73 lata

Nie żyje Dubravka Ugrešić. Chorwacka pisarka, autorka m.in. „Forsowania powieści-rzeki”, miała 73 lata.

Dubravka Ugrešić, fot. Zeljko Koprolcec/Wikimedia Commons

Ugrešić od lat wymieniana była w gronie pisarzy, którzy mają szansę na Literacką Nagrodę Nobla. Urodziła się 27 marca 1949 roku w Kutinie, za dziesięć dni obchodziłaby więc 74. urodziny.

Była pisarką i eseistką. Z powodów politycznych od lat pozostawała na emigracji. Z kraju wyjechała w roku 1993, mieszkała w Holandii (Amsterdam) i Stanach Zjednoczonych. Przedtem przez 20 lat pracowała w Instytucie Teorii Literatury na uniwersytecie w Zagrzebiu. Specjalizowała się w literaturze rosyjskiej, w r. 1988 wydała zbiór alternatywnej prozy rosyjskiej.

Debiutowała w latach 70. I była tłumaczona na wiele języków. Była autorką m.in. książek „Forsowanie powieści-rzeki” (Forsiranje romana-reke) czy „Stefcia Ćwiek w szponach życia” (Štefica Cvek u raljama života). Pierwsza z nich to sarkastyczny obraz międzynarodowej konferencji pisarzy zorganizowanej w komunistycznej Jugosławii, druga jest parodią literatury kobiecej.

W dorobku Dubravki Ugrešić  znajdziemy też opowiadania (zbiór „Baba Jaga zniosła jajo”- Baba Jaga je snijela jaje), eseje („Kultura kłamstwa”- Kultura laži) oraz tom autobiograficznej prozy – „Amerykański fikcjonarz” (Američki fikcionar). W 2000 została laureatką Nagrody Heinricha Manna, a w roku 2007 jej książka „Ministerstwo bólu” (Ministarstvo boli)znalazła się wśród siedmiu nominowanych do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Vilenica.

Dubravka Ugrešić zmarła 17 marca 2023 w Amsterdamie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: