In Memoriam

Zmarł Aleksander Krawczuk | Wybitny historyk i eseista miał 100 lat

Zmarł prof. Aleksander Krawczuk. Wybitny historyk i eseista, autor książek „Gajusz Juliusz Cezar’, „Neron”, „Herod, król Judei”, „Sprawa Alkibiadesa” czy „Kleopatra” miał 100 lat.

Aleksander Krawczuk urodził się 7 czerwca 1922 w Krakowie. Był historykiem starożytności i eseistą, profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1986-1989 ministrem kultury i sztuki i posłem na Sejm.

Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i tam podjął pracę naukową w Zakładzie Historii Starożytnej UJ. W 1985 uzyskał tytuł naukowy profesora.

Zajmował się historią starożytną, popularyzując zagadnienia związane z antykiem, prowadził m.in. wraz z Arturem Janickim i Jadwigą Klinowską telewizyjny cykl dokumentalny Antyczny świat profesora Krawczuka. Opublikował liczne, tłumaczone na szereg języków, prace naukowe i książki popularnonaukowe, należał do Związku Literatów Polskich.

Spod jego pióra wyszły m.in. „Kolonizacja sullańska”, „Gajusz Juliusz Cezar”, „Cesarz August”, „Neron”, „Herod, król Judei”, „Perykles i Aspazja”, „Siedmiu przeciw Tebom”, „Sprawa Alkibiadesa”, „Kleopatra”, „Wojna trojańska: Mit i historia”, „Konstantyn Wielki”, „Tytus i Berenika”, „Maraton”, „Upadek Rzymu. Księga wojen”, „Mitologia starożytnej Italii”, „Groby Cheronei”, „Poczet cesarzy bizantyjskich” czy „Polska za Nerona”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: