In Memoriam

Zmarł Cormac McCarthy | Wybitny amerykański pisarz miał 89 lat

Nie żyje Cormac McCarthy, wybitny amerykański pisarz, autor takich powieści jak „To nie jest kraj dla starych ludzi” czy „Droga” miał 89 lat.

„Nie ma czegoś takiego jak życie bez rozlewu krwi. Pogląd, że gatunek można w jakiś sposób ulepszyć, że wszyscy mogliby żyć w harmonii, jest naprawdę niebezpiecznym pomysłem. Ci, którzy są dotknięci tym poglądem, jako pierwsi wyrzekają się swojej duszy, swojej wolności. Twoje pragnienie, aby tak było, zniewoli cię i uczyni twoje życie bezsensownym” – przekonywał.

Cormac McCarthy urodził się 20 lipca 1933 roku jako Charles Joseph McCarthy Jr. Był autorem kilkunastu powieści, a ponadto sztuk teatralnych, scenariuszy i opowiadań. Powszechnie uznawano go za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich.

W 1951 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Tennessee, ale porzucił je, by dołączyć do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jego debiutancka powieść „Strażnik sadu” (The Orchard Keeper) została opublikowana w 1965 roku. Jego wczesne powieści, w tym choćby „W ciemność” (Outer Dark,1968) otrzymywały pozytywne recenzje, ale nie odnosiły komercyjnego sukcesu. Dotyczyło to też książki uznawanej za jego opus magnum, czyli „Krwawego południka” (Blood Meridian, 1985).

Wielki sukces przyniosła mu powieść „Rącze konie” (All the Pretty Horses, 1992), za którą otrzymał zarówno National Book Award, jak i National Book Critics Circle Award. Jego powieść z 2005 roku „To nie jest kraj dla starych ludzi” (No Country for Old Men) otrzymała mieszane recenzje. Niewątpliwym sukcesem okazała się za to filmowa adaptacja książki, wymyślonej zresztą pierwotnie jako scenariusz. Adaptacja w reżyserii braci Coen z 2007 zdobyła cztery Oscary i ponad 75 nagród filmowych na całym świecie.

Powieść „Droga” (The Road) z 2006 roku zdobyła w 2007 roku nagrodę Pulitzera w dziedzinie beletrystyki oraz James Tait Black Memorial Prize w dziedzinie fikcji.

Cormac McCarthy zmarł 13 czerwca 2023 r. w Santa Fe.

W 2003 roku krytyk literacki Harold Bloom nazwał McCarthy’ego jednym z czterech głównych żyjących amerykańskich pisarzy, obok Dona DeLillo, Thomasa Pynchona i Philipa Rotha.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: