artykuł

„To nie czas na książki o Rosji” | Autorka „Jedz, módl się, kochaj” wstrzymuje premierę nowej powieści

Elizabeth Gilbert, autorka m.in. bestsellerowej powieści „Jedz, módl się, kochaj” wstrzymała premierę swojej najnowszej książki, rozgrywającej się na Syberii. Jej zdaniem to nie jest czas na publikację „jakiejkolwiek książki, bez względu na jej temat, której akcja toczy się w Rosji”.

Elizabeth Gilbert, fot. Erik Charlton from Menlo Park/Wikimedia Commons

Premierę „The Snow Forest” planowano na luty 2024 roku. To powieść historyczna, której akcja toczy się na Syberii i opowiada o rodzinie staroobrzędowców, którzy od końca lat 30. XX wieku przez ponad 40 lat żyli w izolacji. Odkryci zostali dopiero w 1980 roku przez zespół sowieckich geologów. Historia ta może być prawdopodobnie inspirowana zżyciem rodziny Karpa Łykowa, który wraz z rodziną spędził ponad 40 lat w syberyjskiej tajdze w całkowitej izolacji od cywilizacji.

Zapowiedź publikacji powieści spotkała się natychmiast z głosami sprzeciwu ze strony Ukraińców, szczególnie ukraińskiej diaspory w USA. Gilbert uznała, że nie może tych opinii zignorować. Jak poinformowała na Twitterze, dotarł do niej „masowy potok reakcji od ukraińskich czytelników wyrażających złość, smutek, rozczarowanie i ból z powodu faktu, że zdecydowałbym się wypuścić na świat książkę, każdą książkę, bez względu na jej temat, której akcja toczy się w Rosji”.

Gilbert dodaje: „Chcę powiedzieć, że usłyszałam te przesłania i szanuję je”. Autorka zdecydowała o usunięciu książki z harmonogramu wydawniczego. „To nie jest czas na publikację tej książki” – mówi. I tłumaczy: „Nie chcę zwiększać bólu ludzi, którzy już doświadczyli i którzy nadal doświadczają poważnych i ekstremalnych krzywd”.

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w lutym 2022 roku, przejawiając się nie tylko zmasowanym atakiem na ukraińskie miasta i wsie, w tym cele cywilne, ale też ludobójstwem, m.in. w Buczy, a ostatnio zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce, co wywołało falę powodziową na Dnieprze i zalanie ponad 80 miejscowości. Powódź zabiła m.in. ponad 300 zwierząt w zoo w Kachowce, zniszczeniu uległa też m.in. unikatowa chata malowana przez artystkę Polinę Rajko.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: