artykuł

Wybrano czwórkę finalistów „alternatywnego Nobla” | Ogłoszenie zwycięzcy 12 października

Nowa Akademia ogłosiła finałową czwórkę nominowaną do alternatywnej nagrody literackiej, która zostanie przyznana jako wyraz protestu przeciw odwołaniu tegorocznego literackiego Nobla.

W finałowej grupie pisarzy nie ma niestety Olgi Tokarczuk – jedynej autorki z Polski, która trafiła do grona 47 autorów, nominowanych do nagrody Nowej Akademii w dziedzinie literatury. Jury postanowiło, że o laur powalczą Maryse Condé, Haruki Murakami, Kim Thúy i Neil Gaiman.

Fot. Maryse Condé, by Andrew Levine, domena publiczna, Wikipedia; Kim Thúy , by Camille Gévaudan, CC BY-SA 3.0, Wikipedia; Haruki Murakami, by Galoren.com, CC BY-SA 4.0, Wikipedia; Neil Gaiman, by Kyle Cassidy, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Decyzja o powołaniu do życia Nowej Akademii, która przyzna „alternatywnego Nobla” to efekt skandalu w Akademii Szwedzkiej, który sprawił, że w tym roku odwołano przyznanie nagrody Nobla w dziedzinie literatury. U źródeł tej decyzji leży skandal, który wybuchł w listopadzie 2017 roku, kiedy to osiemnaście kobiet oskarżyło o molestowanie seksualne Jeana-Claude’a Arnaulta, francusko-szwedzkiego fotografa, a jednocześnie męża byłej już członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson. Jednocześnie na jaw wyszło, że sama Frostenson była źródłem przecieku informacji o siedmiu nazwiskach laureatów Nagrody Nobla z dziedziny literatury.

Nagroda Nowej Akademii zostanie przyznana tylko raz. Nominacje zostały ogłoszone 10 lipca, na podstawie głosowania szwedzkich bibliotekarzy, którzy mogli wskazać dowolnego autora, pod warunkiem, że napisał przynajmniej dwie książki, z których jedna ukazała się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wśród nazwisk, które zyskały uznanie głosujących znaleźli się m.in. Margaret Atwood, Amos Oz, Zadie Smith, Cormnac McCarty, Paul Auster czy… J.K. Rowling, autorka „Harry’ego Pottera”, świetnego „Trafnego wyboru” i kryminałów podpisywanych jako Robert Galbraith. Na swojego ulubieńca głosowali internauci. To oni wskazali trójkę autorów, którzy dołączyli do pisarza najczęściej wskazywanego wcześniej przez bibliotekarzy.

Życie odmienione przez przypadki | Paul Auster, 4321

Maryse Condé, która znalazła sie w finałowej czwórce, to jedna z najwybitniejszych pisarek języka francuskiego z Karaibów, autorka kilkunastu powieści i sztuk teatralnych, laureatka m.in. Nagrody Akademii Francuskiej. Pierwszą powieść „Heremakhonon” opublikowała w 1976 roku, sławę przyniosła jej dwuczęściowa saga „Ségou”, a powieść „Ja, Tituba, czarownica z Salem” nagrodzona została Grand Prix Littéraire de la Femme 1986.

Kim Thúy jest pisarką kanadyjską, wietnamskiego pochodzenia. Urodziła się w Sajgonie w czasie wojny wietnamskiej. Po zwycięstwie komunistów z Północy i opanowaniu przez nich Południa, jej rodzina zdecydowała się na emigrację. Podobnie jak Condé, pisze po francusku. Debiutowała w 2009 książką „Ru”, gdzie opisała swoje dziecięce lata w Wietnamie, przeprawę przez morze i pobyt w obozie dla uchodźców, a następnie pierwsze lata na emigracji. W 2011 opublikowała wspólnie z Pascalem Janovjakiem książkę „À toi”, a w 2013 drugą powieść zatytułowaną „mãn”.

Neil Gaiman to brytyjski pisarz, scenarzysta i redaktor, autor licznych powieści, opowiadań i komiksów fantasy, science fiction i grozy. Jego rodzina, wywodząca się z polskich Żydów, wyemigrowała z Holandii do Anglii na początku XX wieku. Gaiman debiutował w 1984 roku na łamach „Imagine” opowiadaniem „Featherquest”, wtedy też wydał swoją pierwsza książkę – biografię zespołu Duran Duran. W 1988 roku rozpoczął pisanie tekstów do swego najsłynniejszego dzieła, serii komiksów „Sandman”. Autor jest wielokrotnym laureatem nagród Hugo, Nebula, Bram Stoker Award oraz nagród magazynu „Locus”. Jest także 14-krotnym laureatem nagrody Eisnera w dziedzinie komiksu. W 2001 roku jego książka „Amerykańscy bogowie” znalazła się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

URBAN FANTASY Z KANONU SAPKOWSKIEGO | Neil Gaiman, Nigdziebądź (Neverwhere)

Haruki Murakami od lat wymieniany jest w gronie pisarzy, którzy powinni zostać nagrodzeni literackim Noblem. To współczesny japoiński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. W wieku 30 lat wydał swoją pierwszą powieść „Słuchaj pieśni wiatru”, a do jego najbardziej znanych dzieł należą „Przygoda z owcą”, „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Norwegian Wood”, „Kafka nad morzem”, „1Q84”, „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” oraz „Kronika ptaka nakręcacza”.

BARWNE STUDIUM ZANIŻONEJ SAMOOCENY. Haruki Murakami, Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa (色彩を持たない田崎つくると、彼の巡礼の年)

Nazwisko zwycięzcy „alternatywnego Nobla” zostanie ogłoszone przez jury pod przewodnictwem Ann Pålsson, redaktorki i niezależnej wydawczyni, 12 października, a nagroda wręczona podczas oficjalnej uroczystości 10 grudnia 2018 roku. Dzień później… Nowa Akademia zostanie rozwiązana. W 2019 roku literacki Nobel zostanie wręczony już w normalnym trybie.

%d