artykuł

Nowa Akademia szuka pieniędzy na „alternatywnego Nobla” | Pomóc może każdy

Wystarczy niecałe 5 tys. zł, by wziąć udział w ceremonii wręczenia „alternatywnego Nobla”. Nowa Akademia szuka na Kickstarterze pieniędzy na wsparcie projektu. Wpłacać można nawet niewielkie kwoty.

Nagroda Nobla to nie tylko prestiż, to także wymierna kwota, wynosząca w tej chwili równowartość ok. 4 mln złotych. Na taką gratyfikację zdobywca „alternatywnego Nobla” liczyć raczej nie może. Na razie bowiem Nowa Akademia skupia się na tym, by zebrać pieniądze na zorganizowanie… ceremonii wręczenia nagrody.

Nowa Akademia to inicjatywa, która powstała jako protest przeciwko decyzji Akademii Szwedzkiej, by w tym roku – w wyniku wielu skandali – nie przyznawać literackiego Nobla. „Chodzi o to, by zagwarantować, że międzynarodowa nagroda literacka zostanie przyznana w 2018 roku, ale także o przypomnienie, że literatura powinna być kojarzona z demokracją, otwartością, empatią i szacunkiem” – pisali założyciele Akademii. Zorganizowali więc głosowanie wśród szwedzkich bibliotekarzy, którzy wskazali czterdziestu sześciu autorów wartych ich zdaniem nagrodzenia. Z tego grona wyłoniono czwórkę – jednego, który zdobył najwięcej głosów bibliotekarzy i trójkę wyłonioną w głosowaniu internetowym, w którym udział wzięło ponad trzydzieści tysięcy osób z całego świata. Na shortliście znaleźli się Haruki Murakami, Kim Thúy, Neil Gaiman i Maryse Condé. Nazwisko zwycięzcy „alternatywnego Nobla” zostanie ogłoszone przez jury pod przewodnictwem Ann Pålsson, redaktorki i niezależnej wydawczyni, 12 października, a nagroda wręczona podczas oficjalnej uroczystości 10 grudnia 2018 roku.

Wybrano czwórkę finalistów „alternatywnego Nobla” | Ogłoszenie zwycięzcy 12 października

Jak jednak pisze Nowa Akademia w korespondencji przesłanej dziś do glosujących, niezbędne jest finansowe wsparcie. Wszyscy, którzy pracują w Akademii, robią to na zasadzie wolontariatu, ale pieniądze potrzebne są po to, by pokryć koszty organizacji ceremonii.

„Jak słowa tworzą zdania, a zdania opowieści, tak my wspólnie tworzymy historię tej nagrody. Chcemy, abyś był częścią historii Nowej Akademii” – czytamy w rozesłanym oświadczeniu.

Stąd zbiórka pieniędzy, uruchomiona na popularnym portalu crowfundingowym Kickstarter. Kwota, którą chcą zebrać organizatorzy to niecałe 30 tys. dolarów (250 tys. koron). Wpłacać można dowolne kwoty, nawet 50 koron szwedzkich (ok. 20 zł). Już 100 koron gwarantuje status „brązowego darczyńcy”, tysiąc koron czyni z nas „srebrnego darczyńcę”, a status złotego otrzymamy po wpłaceniu 10 tys. koron. Nagrodą za to jest m.in. udział w ceremonii.

Ale Akademię można wesprzeć tez w inny sposób – wchodząc na uruchomiony przez nią sklep internetowy i kupując przygotowane gadżety: dresy, koszulki, etui na iPhone’a.

Nowa Akademia to projekt przewidziany tylko na ten rok. W 2019 roku literacki Nobel zostanie wręczony już w normalnym trybie.

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d