artykuł

Alternatywny Nobel bez Murakamiego | Werdykt już 12 października

Już trójka, a nie czwórka pisarzy jest nominowanych do tzw. „alternatywnego Nobla”. Jak poinformowała przyznająca nagrodę Nowa Akademia, swoją kandydaturę wycofał Haruki Murakami.

Fot. Maryse Condé, by Andrew Levine, domena publiczna, Wikipedia; Kim Thúy, by Camille Gévaudan, CC BY-SA 3.0, Wikipedia; Neil Gaiman, by Kyle Cassidy, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Autor „Kafki na morzem” znalazł się w gronie czterech finalistów nagrody, obok Kim Thúy (Wietnam/Kanada), Neila Gaimana (UK/US) i Maryse Condé (Gwadelupa/Francja). W oświadczenia zamieszczonym na facebookowym fanpejdżu Nowa Akademia stwierdziła jednak, że otrzymała od pisarza e-mail, w którym autor stwierdził, że zostanie finalistą „to wielki zaszczyt”, ale woli „skoncentrować się na pisaniu, z dala od medialnego szumu” i prosi o wycofanie nominacji.

Nowa Akademia postanowiła uszanować decyzję pisarza. Na jej stronie sylwetka Murakamiego jest wciąż widoczna, ale zawiera informację o wycofaniu kandydatury. Według organizatorów pozostali autorzy odnieśli się do nominacji entuzjastycznie.

Finaliści zostali wybrani spośród 47 autorów nominowanych przez szwedzkich bibliotekarzy oraz ponad 32 tys. osób z całego świata. Sama nagroda została stworzona jako wyraz protestu przeciw odwołaniu tegorocznego literackiego Nobla. Zwycięzca zostanie ogłoszony 12 października.

Nowa Akademia szuka pieniędzy na „alternatywnego Nobla” | Pomóc może każdy

 

%d bloggers like this: