artykuł

Literackiego Nobla w 2018 roku nie będzie! | Jest decyzja Akademii Szwedzkiej

Kryzys w Akademii Szwedzkiej wpłynął negatywnie na postrzeganie Nagrody Nobla. Dlatego przyznanie nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018 zostaje odroczone – czytamy w komunikacie podpisanym przez Carla-Henrika Heldina, prezesa zarządu Fundacji Nobla.

U źródeł decyzji leży skandal, który wybuchł w listopadzie 2017 roku, kiedy to 18 kobiet oskarżyło o molestowanie seksualne Jeana-Claude’a Arnaulta, francusko-szwedzkiego fotografa, a jednocześnie męża byłej już członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson. Jednocześnie na jaw wyszło, że sama Frostenson była źródłem przecieku informacji o siedmiu nazwiskach laureatów Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Jak pisał szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” chodziło o Wisławę Szymborską (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave’a Le Clézio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) i Boba Dylana (2016).

GŁOSY WOJNY ATOMOWEJ | Swietłana Aleksijewicz, Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości (Чернобыльская молитва. Хроника будущего)

Po tych kontrowersjach ze stanowisk w Akademii Szwedzkiej zrezygnowali Sara Danius, Peter Englund, Klas Östergren, Sara Stridsberg, Kjell Espmark i Katarina Frostenson, a 27 kwietnia tego roku Sara Stridsberg. W tej sytuacji Akademia zdecydowała o odroczeniu przyznania literackiego Nobla w 2018 i przyznaniu dwóch nagród w przyszłym roku. Jak czytamy w opublikowanym dziś komunikacie, Fundacja Nobla wspiera decyzję Akademii Szwedzkiej.

Profesor Carl-Henrik Heldin wygłasza przemówienie otwierające ceremonię wręczenia Nagrody Nobla w Filharmonii Sztokholmskiej | Copyright © Nobel Media AB 2017. Photo: Alexander Mahmoud

Zgodnie z przepisami Fundacji, która jest odpowiedzialna za wypełnianie ostatniej woli Alfreda Nobla, nagroda powinna być przyznawana co roku, ale – jak przypomina w oświadczeniu Carl-Henrik Heldin – decyzje dotyczące Nagrody Nobla były wielokrotnie odkładane. „Jedną z okoliczności, które mogą usprawiedliwiać taki wyjątek, jest sytuacja, gdy w instytucji przyznającej nagrodę dochodzi do na tyle poważnych zdarzeń, że ​​decyzja o przyznaniu nagrody nie zostanie uznana za wiarygodną” – czytamy.

MIASTO WIDM | Patrick Modiano, Zagubiona dzielnica (Quartier perdu)

Heldin dodaje, że kryzys w szwedzkiej akademii wpłynął negatywnie na postrzeganie Nagrody Nobla, a decyzja Akademii podkreśla powagę sytuacji i pomoże chronić reputację wyróżnienia.

Reklamy

2 komentarze

  1. No popatrz jakie rewelacje. Sama nagroda zawsze wzbudzała sporo kontrowersji. Jedni mówili, że zawsze przyznaje się ordery w kwestiach politycznych. Sama nie jestem specem od literatury a jednak czasem dziwił mnie profil laureatów. Cóż sam Pan Nobel chyba nie byłby zachwycony takim obrotem sprawy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.