artykuł

Tokarczuk, Murakami i… Rowling nominowani do „alternatywnego Nobla” | Nagroda zostanie przyznana w październiku

Do 14 sierpnia każdy z nas może zagłosować na jednego z 46 pisarzy nominowanych przez tzw. Nową Akademię do alternatywnej nagrody literackiej, która zostanie przyznana jako wyraz protestu przeciw odwołaniu tegorocznego literackiego Nobla.

Nya Akademien czyli Nowa Akademia została założona, aby „zagwarantować, że międzynarodowa nagroda literacka zostanie przyznana w 2018 roku, ale także jako przypomnienie, że literatura powinna być kojarzona z demokracją, otwartością, empatią i szacunkiem”. Taką deklarację znajdziemy na stronie Akademii, która dodaje: „W czasach, w których wartości ludzkie są coraz częściej kwestionowane, literatura staje się przeciwwagą ucisku”. Dlatego teraz przyznanie największej na świecie nagrody literackiej jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Przeczytaj także:

MIASTO WIDM | Patrick Modiano, Zagubiona dzielnica (Quartier perdu)

 

To efekt skandalu w Akademii Szwedzkiej, który sprawił, że w tym roku odwołano przyznanie literackiego Nobla. U źródeł tej decyzji leży skandal, który wybuchł w listopadzie 2017 roku, kiedy to 18 kobiet oskarżyło o molestowanie seksualne Jeana-Claude’a Arnaulta, francusko-szwedzkiego fotografa, a jednocześnie męża byłej już członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson. Jednocześnie na jaw wyszło, że sama Frostenson była źródłem przecieku informacji o siedmiu nazwiskach laureatów Nagrody Nobla z dziedziny literatury (w tym prawdopodobnie Wisławy Szymborskiej). Po tych kontrowersjach ze stanowisk w Akademii Szwedzkiej zrezygnowali Sara Danius, Peter Englund, Klas Östergren, Sara Stridsberg, Kjell Espmark i Katarina Frostenson, a 27 kwietnia tego roku Sara Stridsberg. W tej sytuacji Akademia nie była w stanie przyznać nagrody.

Informację Akademii Szwedzkiej o nieprzyznawaniu w 2018 roku literackiego Nobla podpisał profesor Carl-Henrik Heldin. Na zdjęciu: Heldin wygłasza przemówienie otwierające ceremonię wręczenia Nagrody Nobla w Filharmonii Sztokholmskiej | Copyright © Nobel Media AB 2017. Photo: Alexander Mahmoud

Przeczytaj także: 

WOJNA I ZBOŻE. Mo Yan, Klan czerwonego sorga (红高粱家族)

Nowa Akademia ma – jednorazowo – zapełnić te lukę. Jej członkowie postanowili przyznać swoją nagrodę. Swoje nominacje ogłosiła 10 lipca. Lista czterdziestu sześciu nazwisk powstała na podstawie głosowania szwedzkich bibliotekarzy, którzy mogli wskazać dowolnego autora, pod warunkiem, że napisał przynajmniej dwie książki, z których jedna ukazała się w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Wśród nazwisk, które zyskały uznanie głosujących są oczywiście te należące do tuzów literatury, od lat wymieniane w gronie poważnych kandydatów do Nobla. Ale nie tylko. Znajdziemy tu więc Haruki Murakamiego, Margaret Atwood, Amosa Oza, Zadie Smith i tegoroczną laureatkę Bookera – Olgę Tokarczuk, jedyną nominowaną z Polski. Są też choćby Cormnac McCarty i Paul Auster. Z drugiej strony znajdziemy tu też Elenę Ferrante, autorkę (autora), ukrywającą swoją prawdziwą tożsamość oraz… J.K. Rowling, autorkę „Harry’ego Pottera”, świetnego „Trafnego wyboru” i kryminałów podpisywanych jako Robert Galbraith. Pełną listę nominowanych znajdziecie tutaj.

Przeczytaj także: 

GŁOSY NIEWYSŁUCHANYCH | Swietłana Aleksijewicz, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (У войны не женское лицо)

Teraz nasza kolej! Każdy może bowiem do 14 sierpnia oddać swój głos na wybranego kandydata. W ten sposób wyłoniona zostanie trojka autorów, które dołączą do pisarza najczęściej wskazywanego przez bibliotekarzy. Zwycięzcę wybierze jury pod przewodnictwem Ann Pålsson, redaktorki i niezależnej wydawczyni. Nazwisko zostanie ogłoszone 12 października, a nagroda wręczona podczas oficjalnej uroczystości 10 grudnia 2018 roku. Dzień później… Nowa Akademia zostanie rozwiązana. W 2019 roku nic już bowiem nie ma zakłócić przyznania literackiego Nobla przez Akademię Szwedzką.

%d bloggers like this: