artykuł

Książkowe Hity 2020, cz. I | Kryminał, sensacja, fantastyka

21.

Ryszard Ćwirlej, Zaśpiewaj mi kołysankę (Czwarta Strona Kryminału)

W „Zaśpiewaj mi kołysankę” Ryszard Ćwirlej zabiera nas w podróż do narysowanego z dbałością o każdy szczegół przedwojennego Poznania, by opowiedzieć wciągającą, miejscami drastyczną kryminalną historię o ludziach, którzy czy to z racji pełnionej funkcji, czy chęci szybkiego wzbogacenia się, czy w końcu wykorzystując chaos charakterystyczny dla czasów przejściowych, opowiadają się po stronie zła, krzywdząc innych i folgując swoim najmroczniejszym zachciankom – pisze Przemysław Poznański.

22.

Joanna Jodełka, Córka nieboszczyka (Dom Wydawniczy Rebis)

Stare polskie przysłowie ludowe powiada, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Zwłaszcza w przypadku najnowszej książki Joanny Jodełki ma ono szczególne uzasadnienie, bo kryminalna zagadka nie zostałaby rozwiązana, gdyby nie Raj. Siostry Raj – pisze Jakub Hinc.

23.

Anna Kańtoch, Wiosna zaginionych (Marginesy)

Anna Kańtoch buduje intrygę „Wiosny zaginionych” na niedopowiedzeniach, atmosferze osaczenia, strachu, sprawnie łącząc elementy psychologicznego thrillera z rasowym kryminałem. I dając nam dodatkowo nieoczywistą, godną zapamiętania pierwszoplanową bohaterkę – pisze Przemysław Poznański.

24.

Joanna Łopusińska, Śmierć i Małgorzata (Dom Wydawniczy Rebis)

Choć oczywiście ważna, to wcale nie najważniejsza jest w „Śmierci i Małgorzacie” Joanny Łopusińskiej tytułowa Małgorzata, a nawet zagadka jej śmierci. Jak to w psychologicznym thrillerze, na pierwszy plan wysuwają się tu bowiem przede wszystkim latami narastające między bohaterami zależności, animozje i głęboko skrywane zło – pisze Przemysław Poznański.

25.

Cixin Liu, Wedrująca Ziemia (Dom Wydawniczy Rebis)

W „Wędrującej Ziemi” Cixin Liu zabiera nas, wraz z ośmioma miliardami ludzi, w podróż największym statkiem kosmicznym, z oszałamiającą prędkością mknącym przez bezmiar kosmosu. Przy tym nie stroni od filozoficznych rozważań i odniesień do kultury – pisze Jakub Hinc.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: