16.
Grzegorz Kalinowski, Załoga (Skarpa Warszawska)
„Załoga” Grzegorza Kalinowskiego to nieoczywisty kryminał, z którego wyłania się opowieść o tęsknocie za rodziną – zarówno rozumianą klasycznie, jak i rodziną umowną, będąca w istocie więzami, które łączą osoby wyznające te same wartości, tę samą pasję. Tu przede wszystkim muzyczną – pisze Przemysław Poznański.
17.
Max Czornyj, Grób (Filia)
„Grób” to wciągający thriller, w którym Max Czornyj umiejętnie splata ze sobą wątek psychopatycznego mordercy z sekretem zbiorowego grobu i pewną tajemniczą wyprawą nazistów do klasztorów Tybetu, pokazując dzięki temu w jak pokrętny sposób w chorych umysłach rodzi się prawdziwe, bezwzględne zło – pisze Przemysław Poznański.
18.
Jørn Lier Horst i Thomas Enger, Punkt zero (Smak Słowa)
„Punkt zero” Jørna Liera Horsta i Thomasa Engera to pełen widowiskowych scen, dynamiczny kryminał z bohaterami, którzy chcą się czuć potrzebni – za wszelką cenę, nawet za cenę śmierci – pisze Przemysław Poznański.
19.
Robert Małecki, Żałobnica (Czwarta Strona Kryminału)
Jeśli całe swoje życie opieramy na kłamstwie, nie możemy się dziwić, że w kluczowym momencie prawda nie będzie naszym sprzymierzeńcem – przekonuje Robert Małecki w „Żałobnicy” – pisze Przemysław Poznański.
20.
Jacek Łukawski, Odmęt (Czwarta Strona Kryminału)
Jacek Łukawski wrzuca bohaterów swojego mrocznego kryminału w klaustrofobiczną pułapkę prowincji, by przypierając do muru zmusić ich do odsłonięcia prawdy o sobie, w tym do odkrycia niezbadanych odmętów umysłu mordercy – pisze Przemysław Poznański.