artykuł seriale

Oto nowy Pan Samochodzik | Rolę gra Mateusz Janicki

Mateusz Janicki gra rolę Pana Samochodzika w nadchodzącej adaptacji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i templariusze”, produkowanej przez Netflix. To już piąty aktor, który wcieli się w tę kultową postać.

Netflix zapowiedział właśnie seriale i filmy własnej produkcji, jakie zobaczymy jeszcze w tym roku. Wśród nich znajdziemy „Znachora” według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, „Informację zwrotną” według powieści Jakuba Żulczyka i „Fanfik”, nakręcony na podstawie współczesnej powieści Natalii Osińskiej. A poza tym m.in. „Dzień Matki”, „Infamię” czy „Absolutnych debiutantów”. Jest i „Pan Samochodzik i templariusze”, a w zwiastunie opublikowanym przez giganta streamingu pojawia się odtwórca głównej roli, czyli Mateusz Janicki, aktor znany m.in. z „Lejdis”, „Wołynia” czy „Planety Singli”.

Mateusz Janicki jak pan Tomasz vel Pan Samochodzik, fot. kard ze zwiastuna Netflix

Janicki będzie już piątym aktorem, który wcieli się w postać stworzoną na przełomie lat 50. I 60 XX wieku  przez Zbigniewa Nienackiego – najpierw na potrzeby m.in. takich powieści jak „Uroczysko” czy „Pozwolenie na przywóz lwa”, wykorzystanego potem w kultowej serii o pracowniku Ministerstwa Kultury, poszukującego zaginionych dzieł sztuki, czyli Tomasza, zwanego Panem Samochodzikiem od niezwykłego pojazdu, odziedziczonego po zmarłym wuju-wynalazcy.

Niektóre z powieści doczekały się filmowych adaptacji. W ekranizacji „Wyspy Złoczyńców” w reżyserii Stanisława Jędryki (1965) główną rolę zagrał Jan Machulski, a towarzyszyli mu m.in. Joanna Jędryka, Jan Koecher, Ryszard Pietruski i Zygmunt Zintel.

Druga powieść z serii – „Pan Samochodzik i Templariusze”, do adaptacji której przymierzył się teraz Netflix, została sfilmowana jako serial w 1971 roku w reżyserii Huberta Drapelli. Tu rolę główną zagrał Stanisław Mikulski, a u jego boku wystąpili m.in. Ewa Szykulska, Danuta Szaflarska i Alina Janowska.

Przeczytaj także:

Po powieści Nienackiego sięgnął też w latach 80. I 90. Janusz Kidawa, realizując filmy „Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór” (1986), według powieści „Niesamowity Dwór” oraz „Latające machiny kontra Pan Samochodzik” (1991) według „Pana Samochodzika i złotej rękawicy”. W obu filmach zagrał Piotr Krukowski, ale mimo że jego rola broni się doskonale, same filmy okazały się niestrawnymi, infantylnymi dziełami, których dziś nie daje się oglądać.  

Trochę lepiej poradził sobie Kazimierz Tarnas ekranizując „Pana Samochodzika i tajemnicę tajemnic”, choć jego polsko-czechosłowacki film „Pan Samochodzik i praskie tajemnice” (Pražské tajemství, 1989), gdzie główną rolę zagrał Marek Wysocki, też pozostawia wiele do życzenia. Absurdalny wydaje się choćby pomysł, by samochód głównego bohatera był… latającym spodkiem.

Co pokaże nam Netflix? Opis filmu brzmi następująco: znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą dobra i zła na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów. Za reżyserię odpowiada Antoni Nykowski, scenariusz napisał Bartosz Sztybor. W obsadzie, obok Mateusza Janickiego, zobaczymy Piotra Segę, Kalinę Kowalczuk i Olgierda Blecharza.

Przy okazji: na Twitterze pojawiły się też pierwsze zdjecia wehikułu Pana Samochodzika

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: