artykuł

Netflix ekranizuje „Znachora” | Premiera w II połowie 2023

Netflix ekranizuje „Znachora”. Premiera filmu na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza zaplanowana jest na II połowę tego roku.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Znachor

Jak informuje Netflix, produkcja będzie dostępna jednocześnie w ponad 190 krajach na całym świecie. Reżyserem filmu jest Michał Gazda, a w rolach głównych wystąpili Leszek Lichota i debiutująca w pierwszoplanowej roli żeńskiej Maria Kowalska.

Jak czytamy w komunikacie, „Znachor” to opowieść o szanowanym chirurgu, profesorze Rafale Wilczurze, który traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę. To wzruszająca historia o miłości, która pokonuje wszelkie przeszkody i sprawia, że ludzie, którzy są sobie przeznaczeni – zawsze się odnajdują.

Oprócz Leszka Lichoty i Marii Kowalskiej w filmie pojawi się Ignacy Liss w roli hrabiego Czyńskiegoi Anna Szymańczak w roli Zośki. Ponadto w filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

„Znachor”, Leszek Lichota jako prof. Wilczur, fot. Bartosz Mrozowski/Netflix

Autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za zdjęcia odpowiedzialny jest Tomasz Augustynek. Producentką filmu jest Magdalena Szwedkowicz.

„Znachor” był już ekranizowany dwukrotnie. Pierwszy film zrealizowany na podstawie powieści miał premierę w 1937 roku. W głównej roli wystąpił Kazimierz Junosza-Stępowski, w pozostałych rolach m.in. Wojciech Brydziński i Wanda Jarszewska. Reżyserował Michał Warszyński. W wersji z 1981 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmana wystąpili Jerzy Bińczycki, Anna Dymna i Tomasz Stockinger.

„Znachor”, Leszek Lichota jako Antoni Kosiba, fot. Bartosz Mrozowski/Netflix

Netlix wyprodukował już ponad 30 polskich filmów i seriali. Tylko w zeszłym roku serwis przeznaczył 400 milionów zł na lokalne produkcje, a od 2018 r. stworzył ponad 3500 miejsc pracy przy produkcjach własnych: dla polskich aktorów, scenarzystów, reżyserów oraz ekip pracujących na planie i poza nim, które są podporą każdej produkcji – czytamy w komunikacie.

„Znachor”, Maria Kowalska jako Marysia, fot. Bartosz Mrozowski/Netflix

Źródło: Netflix

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: