artykuł

Szelest, generacja i kulawe konie | Vincent V. Severski poleca na Święta

Co pisarze polecają do czytania w czasie Świąt i w końcówce roku? Zobaczcie propozycje Vincenta V. Severskiego, autora „Nielegalnych”, „Niewiernych”, „Nieśmiertelnych” i „Niepokornych” oraz „Christine” i trylogii „Zamęt”, „Odwet”, „Nabór”.

Małgorzata Oliwia Sobczak, Szelest, Wydawnictwo W.A.B. 2021

Zbrodnia, świat wirtualny i seks w jednej zwartej fabule? Każdy autor wie, jak trudno to połączyć, by nie popaść w śmieszność. Jedna scena, jedno złe słowo może zniszczyć cały obraz, a czytelnicy są wrażliwi i bezwzględni. Nie darują. Małgorzata Oliwią Sobczak poradziła sobie z tym wyzwaniem i dała nam świetną powieść, która wciąga, przeraża, zmusza do refleksji. „Szelest” to kryminalny thriller z pogranicza horroru. Mocno zakreśleni bohaterowie niosą przesłanie, w którym ukazują jakie spustoszenie w naszej psychice powodują przeżycia z przeszłości.  I to jest ten prawdziwy horror. „Trzy Kolory” Małgorzaty Oliwii Sobczak, to naprawdę dobry cykl, ale „Szelest” jest bez wątpienia najlepszy. Dziennikarka Alicja Grabska i detektyw Oskar Korda już w pierwszej odsłonie wchodzą do mojej ekstraklasy bohaterów polskiego kryminału. Czekamy na kolejne spotkanie. Mocne, mocne… to jest, naprawdę mocne.

Grzegorz Kalinowski, Generacja X, czyli kryzys wieku średniego, Sonia Draga 2021

To książka absolutnie niezwykła. Gdyby nie Grzegorz, nie wiedziałbym, co to jest kryzys wieku średniego. Tak mi się życie ułożyło, że najpierw miałem dwadzieścia pięć lat, a potem już emerytura. 🙂 Kiedy to zleciało i ile mnie ominęło? Dziękuję za wspaniały wieczór autorski.

Kamil Janicki, Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa, Wydawnictwo Poznańskie 2021

Chcecie zrozumieć, dlaczego w Polsce dzieje się tak, jak się dzieje? Niby każdy ma swoje zdanie i potrafi wytłumaczyć, jacy jesteśmy, ale jeżeli przeczytacie tę książkę, zrozumiecie, że to siedzi w nas. Książka powinna być lekturą obowiązkowa dla wszystkich Polaków zakończona egzaminem pisemnym i ustnym. Żadne tam testy.

Marc Elsberg, Sprawa prezydenta, Wydawnictwo W.A.B. 2021

„Czy ludzie, którzy decydują o losach świata są ponad prawem? Czy za swoje decyzje ponoszą odpowiedzialność? Wystarczy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, żeby zrozumieć, jak ważne jest to pytanie. „Sprawa prezydenta” to wyśmienity, jedyny w swoim rodzaju, sensacyjno-polityczny thriller o wartkiej akcji pełnej zwrotów i krwistych postaci. Najbardziej przerażające jest to, że historia prezydenta Turnera mogłaby się wydarzyć naprawdę. Nie wiadomo, gdzie kończy się fikcja, a zaczyna dokument.”

Mick Herron, Kulawe konie, Wydawnictwo Insignis 2021

Wielka Brytania, ojczyzna szpiegowskiego thrillera, dostała godnego następcę mistrza Johna le Carré. Mick Herron serią „Slouh House” szturmem zdobył rynek, zachwycił najbardziej wymagających krytyków gatunku i celnie trafił w gust brytyjskiego czytelnika. Stworzenie „Slouh Hose”, czyli wydziału wyrzutków MI5, to absolutnie genialny pomysł, który tylko z pozoru zaprzecza formule powieści sensacyjnej. Polski czytelnik dostaje właśnie do rąk pierwszy tom z serii p.t. „Kulawe konie”. Bohater River Cartwright nie ma nic z Jamesa Bonda, Jasona Bourne’a, czy Jacka Ryana, jest nowym bohaterem, który właśnie dołączył do najlepszych. W przygotowywanej ekranizacji, w postać Cartwright’a wcieli się, sam Gary Oldman, co wiele mówi o charakterze bohatera. Proza Micka Herrona to prawdziwa intelektualna uczta dla nawet najbardziej wyrafinowanych fanów sensacji, bo to po prostu prawdziwa literatury. Nie pamiętam, kiedy czytałem coś równie dobrego.  

Przeczytaj także:

%d bloggers like this: