artykuł

Piotr Bojarski będzie gościem Grandy | Festiwal pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com

Autor retrokryminałów o komisarzu Kaczmarku, „Ściemy”, „Biegacza” i „Pokuszenia”, Piotr Bojarski, będzie gościem Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, nad którym Zupełnie Inna Opowieść ma patronat medialny. Pisarza spotkacie w niedzielę, 23 września oraz w sobotę podczas uroczystej Gali Premier.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” i autor książek reportażowych jako powieściopisarz debiutował książką „Kryptonim Posen” rozpoczynającą sensacyjno-kryminalny cykl osadzony w  międzywojennym Poznaniu: „Mecz”, „Rache znaczy zemsta”, „Pętla” oraz „Arcymistrz”.

STARCIE NA BOISKU Z SOWIETAMI I POJEDYNEK Z MORDERCĄ. W TLE PRZEDWOJENNY POZNAŃ. Piotr Bojarski, Mecz

W 20165 roku Bojarski opublikował powieść „Ściema”, która znalazła się na longliście książek nominowanych do nagrody Angelusa dla pisarzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Ta książka stawia pytanie o to, ile warta jest prawda i czy my sami mielibyśmy dość sił i chęci, by nie stać po stronie „ściemy”.

CENA PRAWDY| Piotr Bojarski, Ściema

W 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 roku pisarz opublikował powieśc sensacyjna „Juni” o której tak pisaliśmy: Z raz wyznaczonej drogi nie wolno zejść – tej filozofii hołdują z początku wszyscy bohaterowie „Juni”: powstańcy Poznańskiego Czerwca 1956 roku, komunistyczne władze, wreszcie główny bohater – oddelegowany na targi niemiecki dziennikarz Carsten Eichwald. Historia podda ich przekonania ciężkiej próbie.

Wolności i masła! | Piotr Bojarski, Juni

W tym samym roku ukazał się reportażowa książka Bojarskiego „1956.Przebudzeni”. To opowieść o przełomowym dla polskiej historii rok, i to pod wieloma względami. Z czym kojarzy nam się pięćdziesiąty szósty? Z rokiem festiwalu jazzowego w Sopocie, rokiem stworzenia Piwnicy pod Baranami i Stodoły, rokiem kręcenia przez Andrzeja Wajdę „Kanału” i rokiem odważnych artykułów w „Po prostu”, nawołujących do przywrócenia sprawiedliwości żołnierzom AK? A może z rokiem krwawego powstania w Poznaniu? Rokiem wielkiej euforii, zakończonej równie wielkim kacem? Z rokiem narodzin ZOMO?

Powstanie, jazz i kac | Piotr Bojarski, 1956. Przebudzeni

Od 2017 roku autor współpracuje z wydawnictwem Czwarta Strona, gdzie wydaje serię kryminalną z Bohdanem Popiołkiem, nauczycielem historii, w głównej roli. O „Biegaczu” pisaliśmy: Ciekawość to pierwszy stopień do piekła – chciałoby się przypomnieć głównemu bohaterowi najnowszej powieści Piotra Bojarskiego. A jednocześnie chciałoby się mu pogratulować determinacji w ściganiu prawdy. Dużo bardziej mrocznej, niż mogłoby się – i jemu i nam – z początku wydawać.

Goniąc prawdę | Piotr Bojarski, Biegacz

W tym roku pisarz opublikował kontynuację, czyli „Pokuszenie”: gdy zwykłe wakacje zaczynasz od znalezienia trupa, to nie znaczy, że nic gorszego już ci się nie może wydarzyć. Może. Aby to sprawdzić, wystarczy sięgnąć po „Pokuszenie”, wciągający kryminał przygodowy, przywołujący na myśl książki o Panu Samochodziku. Tyle że raczej w wersji dla nieco bardziej dorosłych czytelników.

Popiołek i skarb Wschowy | Piotr Bojarski, Pokuszenie

 

Sobota, 22 września, godz. 19.30, Aula Artis, ul. Kutrzeby 10

GALA PREMIER, czyli co nowego w kryminale. Książki zaprezentują: Robert Malecki, Marcel Woźniak, Michał Larek, Max Czornyj, Mateusz Lemberg, Piotr Bojarski, Dagmara Andryka, Bartosz Szczygielski, Anna Bińkowska, Jacek Ostrowski, Krzysztof A. Zajas, Piotr Liana, Agnieszka Pruska, Lilia łada. Spotkanie z pisarzami poprowadzi Dariusz Milejczyk. Na spotkanie obowiązują bezpłatne zaproszenia 

23 września, Pawilon, Ewangelicka 1, Poznań

Pokaż mi bohatera, a napiszę ci tragedię (Francis Scott Fitzgerald). Spotkanie z Małgorzata Rogalą, Joanną Jodełką i Piotrem Bojarskim poprowadzi Justyna Zimna.

Program festiwalu 

%d bloggers like this: