artykuł

„New Books from Poland” na targach we Frankfurcie | Kogo promuje Polska?

Na trwających właśnie Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie Polska zaprezentuje m. in. katalog „New Books from Poland 2023”. Jakich autorów przedstawiamy zagranicznym wydawcom i tłumaczom?

Przygotowywana przez Instytut Książki publikacja powstaje z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie. Każdego roku przedstawiamy w niej wybór najlepszych polskich książek z ostatnich lat. „Uwzględniamy wśród nich zarówno najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej, jak i ponadczasową klasykę” – czytamy na stronie Instytutu Książki.

W tum roku w katalogu znalazły się powieści, tomy poetyckie, reportaże, zbiory opowiadań, ale także biografie, kryminały, literatura science-fiction oraz komiks i książki poświęcone sztukom wizualnym. Znalazło się tam miejsce zarówno dla współczesnych klasyków literatury polskiej, takich jak Andrzej Bobkowski i Wisława Szymborska, jak i dla najciekawszych debiutantów, by wspomnieć choćby Jakuba Nowaka, laureata Literackiej Nagrody im. Witolda Gombrowicza i jego powieść „To przez ten wiatr”. Wśród prozaików, których przybliża Polska zagranicznym wydawcom i agentom są m.in. tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej Nike Zyta Rudzka, ceniona autorka powieści historycznych Elżbieta Cherezińska, Maciej Hen, autor m.in. znakomitej powieści „Segretario”, Tomasz Różycki, Wojciech Chmielewski i Aleksandra Majdzińska, wyróżniona Nagrodą im. Marka Nowakowskiego.

Z uwagi na duże zainteresowanie Rosją na świecie z półki z literaturą non-fiction Instytut Książki wybrał w tym roku prace historyczne i eseistyczne prof. Andrzeja Nowaka, Piotra Skwiecińskiego i prof. Zdzisława Krasnodębskiego. W katalogu nie zabrakło miejsca dla laureatki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Anny Goc i jej znakomitej „Głuszy” oraz ważnego reportażu poświęconego wojnie w Ukrainie autorstwa Zbigniewa Parafianowicza („Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie”).

Mocnym punktem „New Books from Poland” jest od kilku lat literatura gatunkowa – tym razem wydawcy będą mogli zapoznać się z kryminałami Jakuba Ćwieka i Anny Kańtoch, a także z głośnym „Cyberpunk 2077: Bez przypadku” Rafała Kosika. Polska przybliża też z pomocą pięknie wydanych publikacji twórczość takich artystów jak Jan Marcin Szancer i Jerzy Nowosielski.

Katalog „New Books From Poland” ma na celu przedstawienie wydawcom potencjalnie interesujących ich tytułów – za sprawą fragmentów książek, a także rekomendacji, które napisali cenieni eksperci: profesorowie uniwersyteccy, krytycy i dziennikarze. „Bardzo zależy nam na różnorodności proponowanych przez nas pozycji, bowiem chcemy pokazywać zagranicznym wydawcom, że najnowsza literatura polska tworzy bardzo szerokie spektrum, z którego każdy czytelnik ma szansę wybrać dla siebie coś interesującego” – przekonuje Instytut Książki.

Z uwagi na to, iż Polska pełniła w tym roku rolę gościa honorowego podczas Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie katalog został przygotowany wyjątkowo w dwóch wersjach językowych: hiszpańskiej i, tradycyjnie, angielskiej.

Źródło: Instytut Książki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: