artykuł

Polak w gronie zwycięzców prestiżowej Forward Prizes for Poetry | Bohdan Piasecki doceniony za „Almost Certainly”

Polak w gronie zwycięzców prestiżowej Forward Prizes for Poetry! Bohdan Piasecki doceniony za wykonanie wiersza „Almost Certainly”. Obejrzyj jego występ.

Forward Prizes for Poetry to najważniejsze brytyjskie wyróżnienia poetyckie, wręczane od 1992 roku w Londynie. Bohdan Piasecki zdobył nagrodę w nowej kategorii, wyróżniającej najlepsze wykonanie pojedynczego wiersza, „za poruszającą eksplorację społeczności polskiej i brytyjskiej w wierszu „Almost Certainly” (Prawie na pewno).

W pozostałych kategoriach jury nagrodziło Malikę Booker (najlepszy pojedynczy wiersz – publikacja), Jasona Allena-Paisanta (najlepszy tomik) i Momtazę Mehri (najlepszy pierwszy tomik).

Urodzony w Polsce poeta i performer, profesor Bohdan Piasecki, mieszka w Birmingham. Jak pisze na swojej stronie „przenosił swoje wiersze z pokoju na piętrze pubu w Eastbourne na główną scenę Birmingham Repertory Theatre, z podziemnych klubów w Tokio po tramwaje w Paryżu, z księgarni w Pekinie na lotnisko w Niemczech, z niszowych podcastów do radia BBC”. Założył pierwszy w Polsce slam poetycki, zanim przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby zrobić doktorat z translatoryki.

Juror nagrody Chris Redmond, tak uzasadniał wybór: „Wiersz Bohdana jest nie tylko poruszający i starannie wykonany, ale wykonanie to jest elektryzujące. To świetny przykład tego, jak wiele rzeczy ma znaczenie, aby „poezja performatywna” była czymś więcej niż recytacją. To połączenie fizycznej i emocjonalnej obecności, kontaktu z publicznością, panowania nad głosem, tempa, zakresu dynamiki i ciągłej wrażliwości na sam wiersz”.

Obejrzyj występ Bohdana Piaseckiego

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d