wideo wywiad

Jakub Nowak o powieści „To przez ten wiatr” | Rozmawia Przemysław Poznański

To jest opowieść, która za punkt wyjścia bierze rzeczywistość, którą potem mogłem w swobodny sposób próbować formować, jednocześnie myśląc o tym, by ta moja fantazja o Sienkiewiczu i Modrzejewskiej nie kłóciła się za bardzo z tym, w jaki sposób myślą o nich inni  – mówi Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr”. Rozmawia Przemysław Poznański.

OBEJREZYJ WYWIAD ⬇️

Dziki Zachód i romans nieoczywisty. Książka Jakuba Nowaka to nowoczesny western, który burzy mity narodowe i strąca z cokołów legendarne postaci. I przywraca im ludzki wymiar. „To przez ten wiatr” to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta jest na faktach, lecz pozostawia furtkę dla wyobraźni i przemyśleń o tym, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.

Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy, do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.

bohaterów, bohaterek – mówi nam Jakub Nowak.

Przeczytaj także:

__________________

This is a story that takes reality as its starting point, which I could then freely try to mold, while at the same time thinking to make sure that this fantasy of mine about Sienkiewicz and Modjeska doesn’t conflict too much with the way others think about them,” says Jakub Nowak, author of the novel „To przez ten wiatr” (It’s by this wind). Przemysław Poznański is interviewed.

%d