artykuł

Dokument o Margaret Atwood w HBO GO | Premiera 1 marca

„Margaret Atwood. Słowo to siła” – dokument o niezwykłej pisarce, autorce „Opowieści podręcznej”, będzie można obejrzeć od 1 marca w HBO GO.

Dorobek poetki i pisarki Margaret Atwood nigdy nie był bardziej aktualny niż w obecnych czasach. Doceniana i nagradzana od lat, dla szerokiego odbiorcy znana stała się jednak przede wszystkim dzięki ogromnej popularności telewizyjnej ekranizacji powieści „Opowieść podręcznej”.

Teraz przyszedł czas na filmowe spojrzenie na nią samą. Filmowcy towarzyszyli jej z kamerą przez dwanaście miesięcy. Zrealizowany dzięki temu dokument jest kameralnym zapisem międzynarodowych podróży Atwood, podczas których przemawiała publicznie wraz ze swoim partnerem Graemem Gibsonem. Wszędzie entuzjastycznie witana przez tłum ludzi w bardzo różnym wieku – sala w Chicago jest pełna studentów, wierni czytelnicy czekają na pisarkę na festiwalu książek w Walii, a w Amsterdamie czekają na nią działacze na rzecz praw człowieka. Atwood odwiedza Harvard, który stał się dla niej źródłem inspiracji i miejscem, w którym toczy się akcja powieści „Opowieść podręcznej” oraz powstałego na jej podstawie serialu. Na terenie uczelni spotyka się z odtwórczynią głównej roli – aktorką Elisabeth Moss i kostiumolożką Ane Crabtree, która zaprojektowała charakterystyczne czerwone stroje zakładane odtąd przez kobiety podczas feministycznych protestów na całym świecie.

Dokument opowiada także o życiu Atwood – okresie jej dorastania w kanadyjskiej głuszy, nauce w domu, w którym nie było telewizora, poetyckim debiucie na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznała swojego partnera i o jego działalności politycznej. Twórcy dokumentu analizują i zestawiają z życiem bohaterów motywy z najważniejszych powieści Atwood. Wyjaśniają też, jakie prywatne wydarzenia i czynniki społeczne stały się inspiracją dla jej twórczości. O życiu prywatnym pisarki opowiadają jej najbliżsi przyjaciele, członkowie rodziny oraz sama bohaterka.

Reżyserami dokumentu są Nancy Lang i Peter Raymont.

Dorobek Margaret Atwood obejmuje 16 powieści, 17 tomów poezji, 10 zbiorów opowiadań, osiem książek dla dzieci i cykl komiksów. Ekranizacja jej dystopijnej powieści „Opowieść podręcznej” zdobyła osiem nagród Emmy, w tym statuetkę dla najlepszego serialu obyczajowego. Czytelnicy sięgają po jej powieści, kiedy widzą, że polityka zaczyna zmierzać w kierunku autorytaryzmu, są świadkami szybkiego rozwoju technologii i powolnej katastrofy wywołanej przez zmiany klimatyczne. Jej poezja i powieści mówią o przetrwaniu, ale są także narzędziem, które pozwala nam przetrwać. „Testamenty”, czyli długo oczekiwany sequel „Opowieści podręcznej” był jedną z powieści, która została wyróżniona w 2019 roku literacką Nagrodą Bookera. Inspiracją do jej napisania był dla pisarki „świat, w którym żyjemy”.

Premiera filmu dokumentalnego „Margaret Atwood. Słowo to siła” (Margaret Atwood: A Word After a Word After a Word) odbędzie się 1 marca w HBO GO. Premierowa emisja na antenie HBO zaplanowana została na 25 marca na godzinę 22:35.

Źródło: materiały prasowe HBO

%d bloggers like this: