artykuł

Margaret Atwood i Bernardine Evaristo z Bookerem 2019 | W tym roku nagrodzono dwie powieści

„The Testaments” Margaret Atwood oraz „Girl, Woman, Other” Bernardine Evaristo zostały w tym roku zwyciężczyniami Booker Prizes. Po raz pierwszy najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę literacką przyznano ex aequo.

„The Testaments” rozgrywa się ponad piętnaście lat po wydarzeniach z „Opowieści podręcznej”. Teokratyczny reżim Republiki Gilead wciąż utrzymuje władzę, ale są oznaki, że zaczyna gnić od środka. W tym kluczowym momencie zbiegają się losy trzech bohaterek – radykalnie różnych kobiet. To może doprowadzić do wybuchu. Dwie z nich są z pokolenia, które osiągnęło pełnoletność w nowym porządku. Do ich świadectw dołącza trzeci głos – kobiety, która dzierży władzę dzięki bezwzględnemu zbieraniu „haków” i wykorzystywaniu tajemnic.

„Girl, Woman”, Other” rozgrywa się na kilku warstwach czasowych. W Newcastle w 1905 roku dziesięcioletnia Grace, sierota, marzy o tajemniczym afrykańskim ojcu, którego nigdy nie spotka. W Kornwalii w 1953 roku Winsome, panna młoda, niedawno przybyła z Barbadosu, zdaje sobie sprawę, że mężczyzna, którego poślubiła, może być głupcem. W Londynie w 1980 roku poznajemy Ammę, królową pałacu squattersów, gotową „niszczyć patriarchat” nowym rodzajem teatru feministycznego. W Oxfordzie, w 2008 oku Carole odrzuca swoje nigeryjskie pochodzenie kulturowe, a w 2017 roku w Northumberland Morgan, która była kiedyś Megan, walczy o pozostanie niezależną. Bohaterami powieści Evaristo jest dwunastu bardzo różnych ludziach – głównie kobiet, głównie czarnych – którzy nazywają Wielka Brytanię swoim domem.

Atwood i Evaristo wygrały m.in. z Salmanwem Rushdiem, autorem powieści „Quichotte” i Elif Şafak, autorką „10 Minutes 38 Seconds in This Strange World”.

%d bloggers like this: