artykuł

Olga Hund z nagrodą Conrada | Wyróżnienie otrzymała za „Psy ras drobnych”

Olga Hund, autorka powieści „Psy ras drobnych” to piąta laureatka Nagrody Conrada, przyznawanej autorom najlepszych debiutów literackich.

Olga Hund odbiera Nagrodę Conrada, fot. Liliana Hermetz

Nagrodę Conrada przyznano w niedzielę – ostatni dzień odbywającego się w Krakowie Festiwalu Conrada.

„Psy ras drobnych” to powieść rozgrywająca się w szpitalu w Kobierzynie, antyarce załadowanej kobietami przeznaczonymi do wyginięcia, odrzuconymi egzemplarzami cechującymi się fatalną kombinacją genów.

Bohaterką jest pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie i koncentracja uwagi, unikanie ludzi, płaczliwość z myślami i tendencjami samobójczymi. Pierwszej nocy w szpitalu płacze tak głośno i mruczy tak żałośnie, że pozostałe pacjentki w akcie zbiorowej zemsty okradają ją z gazety i mydła.

Olga Hund oprócz statuetki otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Do tegorocznej nagrody nominowani byli także Katarzyna Pochmara-Balcer, Joanna Szyndler, Katarzyna WiśniewskaŁukasz Zawada.

W poprzednich latach Nagrodę Conrada otrzymali Liliana Hermetz, autorka „Alicyjki”, Żanna Słoniowska, autorka „Domu z witrażem”, Anna Cieplak, autorka powieści „Ma być czysto” i Weronika Gogola, autorka powieści „Po trochu”. 

%d bloggers like this: