artykuł

12. edycja konkursu Książka Historyczna Roku odwołana | To efekt skandalu związanego z wycofaniem jednej z książek

Konkurs „Książka Historyczna Roku” w tym roku został odwołany. Wcześniej organizatorzy wycofali z konkursu książkę „Wołyń zdradzony” Piotra Zychowicza, co spowodowało odejście z jury dwóch jego członków.

„Organizatorzy Konkursu „Książka Historyczna Roku” – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody” – czytamy na stronie konkursu.

Wcześniej o odwołaniu konkursu poinformował w oświadczenia na portalu Interia.pl prof. Antoni Dudek, który był przewodniczącym jury konkursu, ale zrezygnował z tej funkcji po wycofaniu z konkursu książki Zychowicza. Wraz z nim na znak protestu odszedł także inny juror, Sławomir Cenckiewicz.

O wycofaniu książki „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA” zdecydowały Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury.

%d bloggers like this: