artykuł

#BookOffice czyli hity lutego! | O czym chcieliście czytać w lutym 2018

Luty stał pod znakiem zbliżających się premier – najnowszych książek Vincenta V. Severskiego i Małgorzaty Musierowicz. Ale w czołówce utrzymywał się też „Pierwszy bandzior” Mirandy July, wywiad z Tomaszem Sekielskim, „Dziewczęta z Auchwitz” Sylwii Winnik i relacja ze spotkania z Wojciechem Chmielarzem.

A w szczegółach wygląda to tak:

Vincent V. Severski i jego „Zamęt” | Znamy szczegóły najnowszej powieści bestsellerowego pisarza

Porwanie Polaka w Pakistanie nakręca spiralę międzynarodowych i wewnątrzkrajowych rozgrywek. Do akcji wkracza Sekcja z trójką nietuzinkowych bohaterów – oto punkt wyjścia najnowszej powieści Vincenta V. Severskiego, autora znanego z bestsellerowego polityczno-szpiegowskiego cyklu rozpoczętego powieścią „Nielegalni”. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Nadciąga August P. | Wiosną kolejny tom „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

Mamy świetną wiadomość dla fanów cyklu powieściowego „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Już 14 marca 2018 roku ukaże się kolejny tom – „Ciotka Zgryzotka”.

Chmielarz: Nie żegnam się z Mortką | Premiera książki Wojciecha Chmielarza „Cienie”

Choć „Cienie” są jak na razie ostatnim tomem cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, to niewykluczone, że ten bohater kiedyś jeszcze powróci – zapowiadał we wtorek Wojciech Chmielarz podczas premiery najnowszej książki w warszawskim „Worku Kości”. W najbliższych planach pisarz ma jednak coś zupełnie innego – kryminał psychologiczny, którego publikacja planowana jest już na maj. Zdradził nawet jego tytuł roboczy.

Cios w skorupę pozorów | Miranda July, Pierwszy bandzior

„Pierwszy bandzior” Mirandy July to opowieść o kolejnych warstwach pozorów, które budujemy wokół siebie, łudząc się, że ta skorupa ochroni nas przed nieprzyjaznym dla nas światem. I o tym, jak łatwo ów pancerz może pęknąć. Czasem nas przy tym niszcząc, a czasem dając dobry punkt wyjścia do tego, by zbudować nasz świat od nowa.

Nie piszę powieści z kluczem | Z Tomaszem Sekielskim rozmawia Przemysław Poznański

– Nie piszę powieści z kluczem. Gdybym chciał komuś dołożyć, ujawnić coś, to napisałbym literaturę faktu. Oplatam fabuły wydarzeniami prawdziwymi lub nie do końca zmyślonymi, ale wiem, że czytelnik biorąc moją książkę do ręki, będzie rozumiał, że to jest fikcja, że to jest thriller polityczny, zahaczający o kryminał, że to tylko efekt mojej wyobraźni – zastrzega Tomasz Sekielski. I zapowiada napisanie kolejnej, bardzo mrocznej, powieści oraz reportażu, „o którym będzie głośno”.

Niejedno ma imię | 14 książek o miłości na 14 lutego

Mów szeptem, jeśli mówisz o miłości – pisał Szekspir. Może dlatego nie zawsze wiemy od razu, że książka, którą czytamy, jest o miłości właśnie. Bo ta lubi się schować gdzieś w gęstej kryminalnej intrydze lub za maską groteski. Ale czasem jest tak silna, że przesłania wszystko. Wybraliśmy dziś czternaście tytułów – coś z klasyki, coś z literatury współczesnej, coś z prozy obyczajowej, psychologicznej i gatunkowej. A jakie są Wasze propozycje?

Dwanaście okruchów dobra | Sylwia Winnik, Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet

Sylwia Winnik w swojej książce przekazuje czytelnikom historie dwunastu kobiet, dziewczyn, dziewczynek, lub po prostu dziewcząt, Polek więzionych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tych, które przetrwały w fabryce śmierci i miały dość sił by o tym mówić. To opowiedziana z głębokim szacunkiem i mądrością elegia o dobru w czasach zagłady.

Ruszają zdjęcia do serialu „Nielegalni” według Severskiego | Znamy obsadę!

Adaptacja misternie skonstruowanych szpiegowskich powieści Vincenta V. Severskiego już w przyszłym roku na ekranach telewizorów. Canal+ rozpoczął produkcję serialu. W roli Konrada…

#NiewińskaCzyta: Noir i kult | Mat Szpala, Bies na postronku

Mroczna historia w klimacie kryminału noir, napisana przez młodego autora, Mata Szpalę, to zgrabna powieść z dużym, choć jeszcze nie do końca przez autora wykorzystanym, potencjałem. Ciekawa fabuła przyciąga uwagę, bohaterowie są pełni tajemnic, miasto mroczne i pełne zbrodni, a rozwiązanie zagadki zaskakuje.

Kolory apartheidu | Trevor Noah, Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA

„Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” jest historią dorastania znanego dziś telewizyjnego komika, Trevora Noaha i przy okazji diagnozą socjologiczno-polityczną apartheidu. Ale to też w równym stopniu opowieść o jego matce, niepokornej czarnej kobiecie żyjącej  w nieprzyjaznych czasach.

%d bloggers like this: