artykuł

Nadciąga August P. | Wiosną kolejny tom „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

Mamy świetną wiadomość dla fanów cyklu powieściowego „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. Już wiosną 2018 roku ukaże się kolejny tom – „Ciotka Zgryzotka”. [Aktualizacja: powieść ukaże się 14 marca]

Informacją pochwaliła się na swojej stronie sama autorka. „Ciotka Zgryzotka” to już 22. tom cyklu, a 23. jeśli wliczyć „Małomównego i rodzinę” z 1975 r. Jeśli za pierwszy tom „Jeżycjady” uznać jednak „Szóstą klepkę”, to saga rodziny Borejków obchodzi w tym roku czterdziestolecie istnienia.

Fani dostali właśnie od autorki roboczy szkic bohatera (patrz obok) – niejakiego Augusta P.  Jak pisze Małgorzata Musierowicz, August to: „sympatyczny młodzieniec z lekką progenią, dobrze odżywiony, zacny i krzepki z natury”. Skąd imię? „Otrzymał  swe imię dzięki naszej KC Lalicji, która dostała w tej sprawie, jak sama twierdzi, wiadomość od Wszechświata, w dodatku we śnie. August ma być, powiedziała, a więc niech będzie August. Imię to rzadko dziś jest nadawane, ale może i dobrze – zapadnie czytelniczemu gronu w pamięć lepiej niż w przypadku, gdybym tego swojskiego blondyna ochrzciła Maćkiem na przykład. Na oko chłopina jest niezbyt frapujący, ale zapewniam Was, że wnętrze ma bogate!” – zaznacza pisarka.

Zobacz także: Z perspektywy żaby | Małgorzata Musierowicz, Żaba

Dodaje, że powieść „pęcznieje w oczach”. Termin premiery jest już ustalony na wczesną wiosnę 2018.

Jak podało na Facebooku wydawnictwo Akapit Press, książka ukaże się 14 marca. I dostępna będzie w dwóch wersjach tylnej okładki.

ciotka_zKsiążki z cyklu „Jeżycjada” przetłumaczono na kilkanaście języków. Akcja niemal wszystkich  rozgrywa się w Poznaniu. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta, gdzie mieszkają Borejkowie), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje Czerwca’56).

Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć w tle pojawiają się postaci znane z innych tomów. Poszczególne tomy można czytać oddzielnie, choć miłośnik serii znajdzie w nich wiele nawiązań do innych części.

 

%d bloggers like this: