konkurs

Zdobądź „Szóstkę” Przemysława Kowalewskiego | KONKURS

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Filia mamy dla Was trzy egzemplarze powieści Przemysława Kowalewskiego „Szóstka”.  

Czy zbrodnia może zostać usprawiedliwiona? Jest grudzień 1967 roku. Szczecinem wstrząsa potężna katastrofa tramwajowa. Pod kołami popularnej szóstki ginie kilkanaście osób, a kilkaset trafia do lokalnych szpitali. Dzień po wydarzeniu w mediach pojawia się informacja, wskazująca na trop, że nie był to zwykły wypadek. Cenzura blokuje przekaz. Minister spraw wewnętrznych powołuje tajną grupę, która ma zbadać kulisy wypadku.

Pytanie konkursowe:

Czy lubisz powieści kryminalno-sensacyjne, korzystające jako punkt wyjścia z prawdziwych wydarzeń historycznych? Jeśli tak, to koniecznie podaj przykłady i uzasadnij swój wybór.

Bardzo jesteśmy ciekawi Waszych odpowiedzi. Jury nagrodzi trzy najciekawsze, wyróżniające się kreatywnością i – co istotne – oryginalne, nigdzie nie publikowane wcześniej. Wpisujcie je w komentarzach pod tym wpisem, albo pod postem konkursowym na Facebooku.

Konkurs trwa od chwili publikacji tego wpisu do 30 września, do godz. 23.59.

Przeczytaj naszą recenzję:

Regulamin (udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu)

2 komentarze

 1. Czy lubię? Tak! Jest to relacja trochę skomplikowana, bo przez historię (co prawda historię myśli ekonomicznej) wyleciałabym z uczelni.
  Przyciągają mnie jednak powieści kryminalno-sensacyjne, w których pojawią się odniesienie do wydarzeń historycznych, miejsc lub osób.
  Choć wyobraźnia pisarzy nie ma granic, to często okazuje się, że to życie pisze lub podpowiada najlepsze scenariusze. Historie takie, choć przeplatane fikcją literacką, niosą ze sobą często elementy nieprawdopodobne, a jednak nie do podważenia, gdyż wydarzyły się naprawdę. Bohaterowie mają pogłębiony portret psychologiczny, bo często oparty na tych, którzy rzeczywiście tworzyli historię. Opis wydarzeń jest zazwyczaj na tyle intrygujący, że skłania do poszukiwania dodatkowych informacji na własną rękę. A jeśli znamy takie miejsce, to podczas czytania powieści nasza wyobraźnia działa ze zdwojoną siłą.
  Wielu poczytnych autorów porusza się sprawdzonymi ścieżkami. Pan Wojciech Chmielarz uwielbia historie kryminalne, na podstawie których tworzy swoją narrację, a pani Katarzyna Bonda dodatkowo współpracuje z profilerami i psychologiem śledczym, by mocno uprawdopodobnić historię.
  Jako przykład podam „Morderstwo w Orient Expressie” Agaty Christie , gdzie można dostrzec inspirację wziętą z porwania dziecka Charlesa Lindbergha.
  Życie Eda Geina zrodziło powstanie np. Milczenia owiec Thomasa Harrisa, a historia seryjnego mordercy przyczyniła się do powstania „Zimnego chirurga” Maxa Czornyja.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: