artykuł

Tryumfuje „Wszystko wszędzie naraz”, „Io” bez statuetki | Oscary 2023

Film „Wszystko wszędzie naraz” okazał się prawdziwym tryumfatorem podczas 95. gali Oscarów, zgarniając siedem statuetek, w tym dla reżyserów, oraz dla aktorów: Michelle Yeoh, Jamie Lee Curtis, Ke Huy Quana, a także za najlepszy film roku. Polski „Io” Jerzego Skolimowskiego bez nagrody.

Pod wieloma względami była to gala historyczna. Przede wszystkim właśnie za sprawą filmu Daniela Kwana i Daniela Scheinerta (Oscar za reżyserię). Grająca we „Wszystko wszędzie naraz” główną rolę Michelle Yeoh byłą pierwsza aktorką pochodzenia azjatyckiego z nagrodą za pierwszoplanową rolę żeńską. Pierwszą nominację i od razu Oscara otrzymała też znakomita Jamie Lee Curtis, podobnie jak Ke Huy Quan, aktor, który powrócił na ekrany po 20 latach, a którego najbardziej znanym występem była dotąd dziecięca rola Short Rounda w „Indianie Jonesie i Świątyni Zagłady”. „Wszystko wszędzie naraz” otrzymało też m.in. statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.

Przeczytaj także:

Najlepszym aktorem pierwszoplanowym okazał się Brendan Fraser, grający w filmie „Wieloryb”. Dla tego aktora – niegdyś święcącego tryumfy głownie w filmach przygodowych – to też zresztą wielki powrót po latach.

Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany otrzymała Sarah Polley za „Women Talking”, statuetki nie dostał więc m.in. Noblista Kazuo Ishiguro („Living”). Najlepszym „międzynarodowym filmem fabularnym” okazało się „Na zachodzie bez mian” w reż. Edwarda Bergera, które zdobyło też statuetki za najlepszą muzykę (Volker Bertelmann) i najlepsze zdjęcia (James Friend). Bez statuetki został więc polski „Io” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.  

Przeczytaj także:

Największymi przegranymi okazali się „Fabelmanowie” w reżyserii Stevena Spielberga, którzy nie otrzymali żadnej statuetki, podobnie jak „Duchy Inisherin” w reżyserii Martina McDonagha.„Avatar: Istota wody” Jamesa Camerona otrzymał Oscara za efekty specjalne, a „Top Gun: Maverick” – za dźwięk. Najlepszym filmem animowanym okazał się „Pinokio” w reżyserii Guillermo del Toro, a „Nawalny” otrzymał statuetkę za najlepszy film dokumentalny.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: