artykuł wydarzenia

Edyta Niewińska jurorką Festiwalu Filmowego w Sewilli | Festiwal potrwa od 5 do 13 listopada

Nasza recenzentka, pisarka Edyta Niewińska, została wybrana na jurorkę prestiżowego 18. Festiwalu Filmu Europejskiego w Sewilli, który rozpoczął się w piątek i potrwa do 13 listopada. 

Edyta Niewińska znalazła się w gronie jurorów, którzy zadecydują o nagrodach w Sekcji Oficjalnej sewilskiego festiwalu, gdzie rywalizują 22 filmy pełnometrażowe oraz 18 filmów krótkometrażowych. Edyta jest w Jury ASECAN, które przyzna nagrody za najlepszy film i najlepszy krótki metraż w sekcji Panorama Andaluz.

To właśnie na festiwalu w Sevilli odbywają się pokazy przedpremierowe wielu uznanych później oraz nagradzanych filmów europejskich. W tym roku przedpremierowo będzie można obejrzeć między innymi 15 pełnometrażowych filmów hiszpańskich oraz 7 filmów krótkometrażowych.

Festiwal Filmu Europejskiego w Sewilli, odbywający się w stolicy Andaluzji, to wydarzenie, podczas którego ogłaszane są nominacje European Film Academy (EFA) do Europejskich Nagród Filmowych. Pierwszym laureatem tej nagrody, zwanej wówczas Feliksem, był Krzysztof Kieślowski za „Krótki film o zabijaniu”. W roku 2018 podczas gali EFA triumfował Paweł Pawlikowski z „Zimną wojną” oraz Daniel Nenow, który wraz z Raúlem de la Fuente stworzył „Jeszcze jeden dzień życia”, wybrany europejską animacją roku.

Edyta Niewińska to pisarka i scenarzystka, mieszkająca od 9 lat w Andaluzji, stała recenzentka i felietonistka portalu zupelnieinnaopowiesc.com. Jest członkinią ASECAN, Andaluzyjskiego Stowarzyszenia Scenarzystek i Scenarzystów – najstarszej gildii scenarzystów w Hiszpanii. Jej trzy powieści (“Kosowo”, “Levante”, “Pod powierzchnią”) zostały opublikowane w Polsce, a aktualnie w rękach producentów znajduje się scenariusz filmu pełnometrażowego “Pod powierzchnią” napisany przez autorkę, będący adaptacją jej ostatniej powieści. Krótkometrażowy film pod roboczym tytułem “Dolores”, oparty na scenariuszu Niewińskiej, zostanie wyreżyserowany przez Irene Segovia Ponce, absolwentkę prestiżowej szkoły filmowej na Kubie. 

Życzymy naszej recenzentce satysfakcji z pracy jurorki i powodzenia w wyborze najlepszej produkcji europejskiej tego roku! 

Edyta Niewińska podczas gali otwarcia festiwalu w Sewilli

%d