artykuł wydarzenia

Elżbieta Łapczyńska z Nagrodą Conrada 2021 | Za „Bestiariusz nowohucki”

Wyraźnie Nagroda Conrada jest kobietą – padło ze sceny, gdy okazało się, że tegoroczną laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki jest Elżbieta Łapczyńska, autorka „Bestiariusza nowohuckiego”.

fot. kadr z relacji online

Zwycięstwo Elżbiety Łapczyńskiej oznacza, że dołącza ona do grona sześciu innych pisarek, nagradzanych Conradem w poprzednich latach. Wcześniej wyróżniono Lilianę Hermetz za „Alicyjkę”, Żannę Słoniowską za „Dom z witrażem”, Annę Cieplak za „Ma być czysto”, Weronikę Gogolę za „Po trochu”, Olgę Hund za „Psy ras drobnych” i Dorotę Kotas za „Pustostany”.

– Czuję ogromną wdzięczność wobec i kapituły, i wszystkich osób, które czytały „Bestiariusz nowohucki”, które podzieliły się dobrym słowem na jej temat – mówiła Elżbieta Łapczyńska, odbierając tegoroczną Nagrodę Conrada. I dodawała: – Czuje odrobinę wzruszenia, odrobinę radości, ale ta radość jest z odrobiną goryczy. Czuję też w dużej mierze dyskomfort związany z tym, że kiedy jesteśmy tutaj w cieple, gdzie indziej ludzie umierają z zimna. Nie ma na to mojej zgody. Nie ma zgody na łamanie praw człowieka.

Pisarka apelowała do osób, dzierżących narzędzia polityczne, o pomoc dla osób, których prawa nie sa przestrzegane.

Przeczytaj także:

W tym roku do Nagrody Conrada nominowane były także książki:

Szalejów” Macieja Bobuli,

Halny” Igora Jarka,

Bezmatek” Miry Marcinów

Niż” Macieja Topolskiego.

Nagroda Conrada to wyróżnienie, które ma na celu zarówno wspieranie młodych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających swoją pisarską karierę.

Przeczytaj także wywiad z nagrodzoną pisarką:

%d