artykuł

Aleksijewicz, Tokarczuk, Groff na Apostrofie | Festiwal startuje 20 maja

Noblistka Swietłana Aleksijewicz, zdobywczyni The Man Booker International Prize Olga Tokarczuk oraz Lauren Groff, autorka powieści, którą Barack Obama nazwał najlepszą książką roku – to tylko niektóre nazwiska, jakie pojawią się w programie tegorocznego festiwalu Apostrof. Początek 20 maja – jednocześnie w sześciu miastach.  

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbywa się w tym roku po raz czwarty. Przez siedem kolejnych dni, w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach spotkać będzie można największych współczesnych pisarzy. Temat przewodni edycji brzmi: „To nie jest jedyny możliwy świat”.

Gościem festiwalu – a zarazem jego kuratorką – będzie m.in. dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike i laureatka międzynarodowej edycji prestiżowej nagrody Bookera Olga Tokarczuk.

Wydarzenia z udziałem specjalnie zaproszonych pisarek, pisarzy, filozofów i publiczności skupią się – jak określa Tokarczuk – na próbie diagnozy „ludzkiego tu i teraz” oraz projektowaniu potencjalnej przyszłości. W opracowywanym przez pisarkę cyklu debat znajdą się zagadnienia związane z globalnym kryzysem ekologicznym, wyczerpaniem się formuły kapitalizmu, potrzebą nowej religijności i edukacji oraz coraz wyraźniej wpływającą na nasze życie technologią.

Na specjalne zaproszenie organizatorów Festiwalu Apostrof i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, do Polski przyjedzie laureatka literackiej Nagrody Nobla – Swietłana Aleksijewicz. Choć uhonorowano ją najważniejszym laurem pisarskiego świata, doceniając jej twórczość jako „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”, to ze względu na krytyczne stanowisko wobec obecnej polityki władzy na Białorusi, jej książki nie są w tym kraju wydawane. Autorka wydanych w Polsce przez Wydawnictwo Czarne reportaży „Czasy secondhand”, „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Czarnobylska modlitwa” spotka się z czytelnikami w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Polskę odwiedzi też amerykańska pisarka Lauren Groff. W gronie wielbicieli jej talentu jest m.in. były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, który powieść Groff „Fatum i furia” oraz zbiór opowiadań „Floryda” umieścił na listach swoich ulubionych książek w latach 2015 i 2018. Polska premiera „Florydy” odbędzie się niecały miesiąc przed festiwalem – książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Pauza.

Kolejne informacje na temat programu tegorocznej edycji festiwalu poznamy w marcu, a pełen program wydarzenia w kwietniu. Więcej: www.festiwalliteratury.pl

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
20-26 maja 2019
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Pauza 

%d