artykuł

W tym roku dwa literackie Noble | Akademia Szwedzka uporała się ze skutkami skandalu

W tym roku przyznane zostaną dwie literackie nagrody Nobla – bieżąca i za rok 2018, kiedy to nie ogłoszono laureata z powodu skandalu obyczajowego w Akademii Szwedzkiej. Tę lukę wypełnić próbowała przyznana jednorazowo tzw. Nowa Nagroda Literacka, której Zupełnie Inna Opowieść była srebrnym partnerem.  

Ogłoszenie laureata literackiego Nobla w 2008 roku, fot. Prolineserver (talk), CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Na stronie Akademii Szwedzkiej pojawiło się dziś oświadczenie, w którym czytamy, że zdaniem zarządu Fundacji Noblowskiej ​​kroki już podjęte i te, które są planowane, przywracają zaufanie do Akademii jako instytucji nagradzającej.

Jakie to kroki? Przede wszystkim zmieniony został regulamin Akademii, który teraz umożliwia członkom rezygnację. Wybrano dzięki temu kilku nowych członków, którzy zastąpili tych, wplątanych „w konflikt interesów lub dochodzenia karne”. Tym samym w tym roku możliwe będzie przyznanie po rocznej przerwie literackiej nagrody Nobla – zarówno bieżącego jak i zaległego.

„Choć potrzeba czasu, aby w pełni odzyskać zaufanie, zarząd Fundacji Noblowskiej uważa, że ​poczyniono krok we właściwą stronę. Dzięki reformom, które zostały wdrożone i zaplanowane, Akademia Szwedzka ma szansę nie tylko zostawić za sobą ostatni rok, ale też stać się lepiej funkcjonującą organizacją w przyszłości” – czytamy w oświadczeniu.

Molestowanie i przecieki

Skandal, który uniemożliwił wybranie w zeszłym roku laureata wybuchł w listopadzie 2017 roku, kiedy to osiemnaście kobiet oskarżyło o molestowanie seksualne Jeana-Claude’a Arnaulta, francusko-szwedzkiego fotografa, a jednocześnie męża byłej już członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson. Jednocześnie na jaw wyszło, że sama Frostenson była źródłem przecieku informacji o siedmiu nazwiskach laureatów Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Jak pisał szwedzki dziennik „Dagens Nyheter” chodziło o Wisławę Szymborską (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave’a Le Clézio (2008), Patricka Modiano (2014), Swietłany Aleksijewicz (2015) i Boba Dylana (2016). Po tych kontrowersjach ze stanowisk w Akademii Szwedzkiej zrezygnowali Sara Danius, Peter Englund, Klas Östergren, Sara Stridsberg, Kjell Espmark i Katarina Frostenson i Sara Stridsberg. W tej sytuacji Akademia nie była w stanie przyznać nagrody.

Nowa Nagroda

Lukę próbowała zapełnić Nya Akademien czyli Nowa Akademia, która jednorazowo przyznała swoją nagrodę. Lista czterdziestu sześciu nazwisk powstała na podstawie głosowania szwedzkich bibliotekarzy, którzy mogli wskazać dowolnego autora, pod warunkiem, że napisał przynajmniej dwie książki, z których jedna ukazała się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Potem finałową czwórkę wybrano dzięki głosom internautów, a zwyciężczynię, którą została Maryse Condé, wskazało jury. Zupełnie Inna Opowieść wsparła przyznanie tej nagrody finansowo, zostając jej srebrnym partnerem (silver supporter).

Przeczytajcie też felieton naszego autora na Polityka.pl 

nobel

%d bloggers like this: