wideo wywiad

O miłości, rodzinie i emigracji | Rozmowa z Hanną Cygler [WIDEO]

„Nowe niebo” jest książką o miłości i o sile jaką stanowi rodzina, szczególnie w obliczu wyzwania, jakim jest emigracja – mówi Hanna Cygler, autorka powieści.

Na pomysł opisania mało znanego epizodu emigracji Kaszubów do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku i założenia tam swoistej kaszubskiej enklawy w miejscowości Winona pisarka wpadła przypadkiem, podczas pisania powieści „Za cudze grzechy”.

– To jest książka o miłości i o sile jaką stanowi rodzina, szczególnie w obliczu wyzwania jakim jest emigracja – zastrzega Hanna Cygler.

To ważne, bo „nowe niebo”, budowanie nowego życia, nie oznacza dla bohaterów końca trosk.

– Ich losy opisuję realistycznie. Trudno sobie wyobrazić, że po przyjeździe do Stanów czekał ich raj. Choć pewnie nie będziemy nigdy wiedzieć do końca, komu się powiodło, a komu nie – mówi pisarka.

Wynika to z faktu, że emigranci często pisali do rodzin w kraju listy pełne wyłącznie optymistycznej wizji tego, co spotkało ich na nowej ziemi.

– Dzisiaj szybko zweryfikowano by te ich opowieści na Facebooku czy Instagramie – śmieje się Hanna Cygler. – Wtedy listy szły przez ocean długo, nikt nie był w stanie sprawdzić tego, co w nich pisano. Z drugiej strony, trudno się dziwić: nie chce się przecież ciągle pisać o swojej biedzie, lepiej wspomnieć o udanym życiu, wyobrażając sobie, że ono już nadeszło – dodaje.

Hanna Cygler pracuje teraz nad książką nawiązującą do jej wcześniejszej powieści „Bratnie dusze” – była to opowieść o malarkach i dziennikarce z działu kultury gdańskiej gazety, których ustabilizowane relacje zaczynają się psuć.

– Roboczy tytuł to „Wszystko nie gra” – śmieje się autorka. Na razie nie chce jednak zdradzać więcej szczegółów tej powieści. Książka bowiem wciąż powstaje.

Przygotowali Przemysław Poznański, Przemysław Jakub Hinc, Aleksandra Białas

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.