artykuł

Już w sobotę „Imieniny Jana Kochanowskiego” | Patronem literackiego pikniku tym razem Zbigniew Herbert

Bohaterowie peerelowskiej codzienności, alternatywna historia Rzeczypospolitej w fantastyce, mecz poetycki i koncert zespołu Kwadrofonik. A do tego siedemdziesięciu wydawców i ich książki. Tak zapowiadają się tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego. „Gościem” tegorocznej edycji jest Zbigniew Herbert.

Piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową tradycyjnie odbędzie się w Ogrodzie Krasińskich. Nie zabraknie przede wszystkim żelaznych punktów programu: Meczu poetyckiego (z Anną Seniuk i Andrzejem Sewerynem jako kapitanami przeciwnych drużyn), slamu czy „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego, jak zwykle w premierowej aranżacji. Za rozbudowaną część muzyczną odpowiadają zespoły Kwadrofonik, Maryna C oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zagra podczas dansingu do ostatniego gościa. W Pałacu Rzeczypospolitej przez cały dzień będzie można oglądać „Pan Cogito w podróży” – oryginały bezcennych rękopisów Zbigniewa Herberta związanych z wojażami poety.

Zaproszeni pisarze będą rozmawiać też m.in. o bohaterach peerelowskiej codzienności, powstanie ABC najnowszej poezji i padnie odpowiedź na pytanie, czy literatura piękna nadal bywa zaangażowana. Filip Springer i Tomasz Konior podyskutują na temat „sztuki z fantazji i kamienia”. Karolina Głowacka poprowadzi dyskusję o alternatywnej historii Rzeczypospolitej w fantastyce. O korespondencji Herberta z Wisławą Szymborską opowie Ryszard Krynicki (listy czytają Izabela Kuna i Piotr Machalica), a postać i twórczość autora „Pana Cogito” w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk przybliży Andrzej Franaszek. Specjalne spotkania zorganizowano z laureatami tegorocznych nagród literackich: Ernestem Bryllem i Pawłem Sołtysem/Pablopavo.

Imieniny Jana Kochanowskiego 2015: Szczepan Twardoch, Miłada Jędrysik i Wojciech Chmielarz, fot. zupelnieinnaopowiesc.com

Atrakcje czekają także na najmłodszych: od muzycznego otwarcia Imienin koncertem zespołu Kwadrofonik, poprzez m.in. rozmaite warsztaty plastyczne, niepodległościową grę miejską i spontaniczne filozofowanie z Grzegorzem Kasdepke, aż po Wieczorynkę – spektakl w niezwykłym wnętrzu Pałacu Rzeczypospolitej – w tym roku o greckiej mitologii, z tekstem Jarosława Mikołajewskiego i muzyką Adama Struga.

W tym roku Imieniny zgromadziły rekordowo dużo, bo aż siedemdziesięciu, wydawców. Zaproszą oni na spotkania z blisko 100 najlepszymi autorami i wystawią książki w imieninowych cenach.

Zobacz program

%d bloggers like this: