artykuł

Wyprawa do kraju, którego nie ma | Zupełnie Inna Opowieść wspiera projekt #MisjaAbchazja

Reporterska książka-album – taki ma być efekt wyprawy do Abchazji, który planują dwie dziennikarki i fotoreporterka. Każdy z nas może wesprzeć ten niezwykły projekt.

Gdyby chcieć zwiedzać świat alfabetycznie, Abchazja byłaby na samym początku. O ile uznamy, że ten kraj w ogóle istnieje. To skrawek ziemi wzdłuż północno wschodniego brzegu Morza Czarnego na zachodnim Kaukazie, który w czasach Związku Radzieckiego uchodził za najpiękniejszy fragment Związku Radzieckiego. Tutaj Stalin miał swoją daczę, i tutaj Chruszczow odpoczywał na urlopie w dniu, kiedy go obalono. Dzisiejsza Abchazja ma własny rząd, konstytucję, język, prawo, linie lotnicze, media, a nawet znaczki pocztowe. Formalnie jednak należy do terytorium Gruzji. Suwerenność Abchazji uznają jedynie Rosja, Wenezuela, Nikaragua, Nauru i ostatnio – Syria.

Już to wystarczy, by zainteresować czytelników książką, na którą złoży się cykl reportaży i fotoreportaży (planowany termin wydania: 2019). Ale Abchazja kryje znacznie więcej tajemnic i ciekawostek, niż tylko wątpliwości co do jej formalnego istnienia jako państwa.

Z książki dowiemy się więc jak wygląda dzień z życia dwudziestoletniego Abchaza, na czym polegają obrządki czcicieli ognia, jak to możliwe, że podczas gdy świat stoi u bram wojny religijnej, w Abchazji chrzestnym nowo narodzonego dziecka zostaje Muzułmanin i czy to prawda, że Abchazi żyją ponad sto lat, bo są potomkami olbrzymów?

Przeczytaj także: 

Pani od torebki. Lub czasopism | Aleksandra Jakubowska, Anita Czupryn, Lwica na brzegu rzeki

Książka powstanie jednak, o ile pomysłodawczynie wyprawy zbiorą odpowiednią kwotę – każdy z nas może wesprzeć ten projekt na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl/MisjaAbchazja

Anita Czupryn

Za pomysłem wyprawy stoją trzy blondynki o niebanalnym doświadczeniu dziennikarskim i fotoreporterskim. Anita Czupryn to znana dziennikarka, pisząca dla „Polska The Times”, była korespondentka wojenna w Afganistanie, której reportaż z ataku rebeliantów na bazę w Ghazni znalazł się w podręczniku do języka polskiego dla gimnazjalistów. W 2017 roku współtworzyła serial dokumentalny ,,Polskie zabójczynie” dla CI Polsat.

Velar Grant

Velar Grant to fotoreporterka z Londynu, która wyemigrowała z Polski w 2000 roku. Ukończyła studia fotograficzne w Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. W 2011 roku zdobyła nagrodę Picture of the Year niemieckiego magazynu ,,Human Rights Observer”, a w 2016 roku jej esej fotograficzny ,,Forgotten Children of Idomeni” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Mobile Photography Award. Jej prace były wystawiane w Darkroom Gallery w Vermont w USA, 6×6 Center for Photography w Limassol na Cyprze, oraz na wystawie MPA w Mediolanie we Włoszech. Jej zdjęcia ukazują się m.in. w ,,The Guardian”, ,,The Wall Street Journal”, ,,The Times”, ,,The Telegraph”, ,,National Geographic”, ,,International Street Photographer”.

Sara Komaiszko
Sara Komaiszko

Sara Komaiszko jest ekspertką w dziedzinie mediów społecznościowych i niezależną dziennikarką z Londynu. Debiutowała serią artykułów o życiu społeczności polskiej w Anglii, w dzienniku ,,Polska The Times”. Ukończyła kierunek komunikacja i media na University of East London. Po studiach odbyła staż Public Relations w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie.

%d bloggers like this: