artykuł

#boxoffice w lipcu | O czym chcieliście czytać na zupelnieinnaopowiesc.com

Naszedł czas na podsumowanie lipca. Oto dziesięć najpopularniejszych tekstów zeszłego miesiąca – tym razem niepodzielnie królował Vincent V. Severski (aż trzy teksty w zestawieniu), ale wysoko uplasowały się też wywiady z Grzegorzem Kalinowskim i Piotrem Bojarskim. Poza tym Brown, Bednarek, Dutka, Galbraith i „Belfer”.

Vincent V. Severski i jego „Zamęt” – to tekst, w którym ujawniliśmy nieznane dotąd fakty dotyczące najnowszej powieści bestsellerowego pisarza: Porwanie Polaka w Pakistanie nakręca spiralę międzynarodowych i wewnątrzkrajowych rozgrywek. Do akcji wkracza Sekcja z trójką nietuzinkowych bohaterów – oto punkt wyjścia powieści „Zamęt” Vincenta V. Severskiego, autora znanego z bestsellerowego polityczno-szpiegowskiego cyklu rozpoczętego powieścią „Nielegalni”. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Wszystko to z nienasycenia – przekonywał Grzegorz Kalinowski, autor cyklu „Śmierć frajerom” w rozmowie z Przemysławem Poznańskim. „Chciałem napisać powieść łotrzykowską, rozgrywającą się w na tyle dobrze odtworzonych dekoracjach przedwojennej Warszawy, by i bohaterowie, i czytelnicy, swobodnie mogli się po niej poruszać. Chyba też trochę chciałem dać warszawiakom to, co Marek Krajewski dał wrocławianom, a Marcin Wroński lublinianom” – mówi pisarz i zdradza czego dotyczyć będzie jego najnowsza powieść.

I znowu Vincent V. Severski – tym razem rozmowa z pisarzem, zatytułowana „Emocje szpiega”: Do czego Rosja potrzebuje Polski, czy szpiedzy są jak androidy i do czego może przydać się im… dmuchana lalka? A przede wszystkim czy to już koniec serii, ile tomów będzie miał nowy cykl i co z tym serialem? Na te i inne pytania odpowiada Vincent V. Severski, były oficer polskiego wywiadu, pisarz, autor wydanej właśnie powieści „Niepokorni”.

Skarpetki znów uciekają, czyli Margot Lampa-Słabosz pisze o drugiej części popularnej wśród dzieci książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”: Zaginęła skarpeta po praniu? Gdzie jest i co robi? Znów przeczytamy o tym w książce Justyny Bednarek.  Pierwszy tom to ponad 25 tysięcy egzemplarzy, liczne nagrody w tym dla najlepszej książki roku według jury konkursu „Przecinek i Kropka”. Do tego zachwyty krytyków oraz czytelników – małych i dużych. Pierwsza część opowieści o skarpetach, które uciekają, aby zacząć nowe, fascynujące życie, tak powszechnie zachwycała, że stała się nawet lekturą szkolną.  Nikogo zatem nie powinno dziwić, że autorka pokusiła się o powtórzenie sukcesu. I tak do księgarni niedawno trafiła druga część książki: „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.

Afroamerykanin i brudne pieniądze GRU, czyli Przemysław Jakub Hinc pisze o powieści Wojciecha Dutki „Lunatyk”: Niezweryfikowani agenci Służby Bezpieczeństwa, Tajni Współpracownicy na szczytach hierarchii, wątpliwej reputacji dyplomaci PRL, afera większa niż FOZZ, zabójstwa i wreszcie czarnoskóry detektyw. „Lunatyk” Wojciecha Dutki to nie tylko rasowy thriller polityczny – podlany sosem kryminału – w który zręcznie wplecione zostały grzechy PRL-u, ale też powieść rozrachunkowa z elementami powieści noir.

„Początek”, czyli najnowsza powieść Dana Browna już w październiku. Od czasu wydania „Kodu Leonarda da Vinci” nie ma najmniejszego sensu przedstawiać tego autora – nawet jeśli nie wszyscy czytali jego książki, to każdy o nich słyszał. Sprzedały się już bowiem w ponad 200 milionach egzemplarzy i przełożone zostały na 56 języków. Co czeka nas tym razem? Bilbao, Madryt, Sewilla, Barcelona – Robert Langdon, bohater thrillerów Dana Browna odwiedzi Hiszpanię, by szukać odpowiedzi na odwieczne pytania: skąd przybyliśmy i dokąd zmierzamy.

Liceum i mordercza gra, czyli nie samymi książkami człowiek żyje. Tym bardziej, gdy scenariusz serialu współtworzy tak znany pisarz jak Jakub Żulczyk. Kto widział poprzedni sezon „Belfra”, ten wie, że w drugiej odsłonie serialu główny bohater trafi do Wrocławia. CANAL+ ogłosił właśnie nazwiska kolejnych aktorów, którzy – oprócz Macieja Stuhra – zagrają w tej produkcji. Pierwszy sezon serialu był telewizyjnym wydarzeniem – otrzymał nawet nagrodę Orłów 2017 za najlepszy serial fabularny. Duża w tym zasługa Macieja Stuhra, który zmierzył się z niejednoznaczną postacią nauczyciela języka polskiego, Pawła Zawadzkiego, rzuconego na prowincję tuż po zabójstwie jednej z uczennic. Za scenariusz odpowiadali wtedy Monka Powalisz i sam Jakub Żulczyk. Tym razem oficjalne grono scenarzystów rozszerzono o Bartosza Ignaciuka oraz Wojciecha Bockenheima.

Mroczna strona Strike’a, czyli recenzja powieści Roberta Galbraitha „Żniwa zła”. To jak na razie ostatni tom serii, wydany w pierwszej połowie zeszłego roku. Nic dziwnego, że wracacie do niej, zniecierpliwieni brakiem kolejnego tomu. Tym bardziej że jest to zdecydowanie najlepsza książka z serii. Jej bohaterowie – Cormoran Strike i Robin Ellacott – zeszli wreszcie z czerwonego dywanu, wiodącego ich do zamkniętych środowisk celebrycko-pisarskich i zajęli się poważnym śledztwem. Kryjąca się pod męskim pseudonimem, prawdziwa autorka cyklu, J.K. Rowling, wreszcie dała nam rasowy kryminał, w którym dodatkowo pobrzmiewają echa socjologicznych obserwacji z jej najlepszej powieści – „Trafnego wyboru”.

Ostatnia gra patriotów, czyli Vincent V. Severski po raz trzeci w tym zestawieniu. Są takie wartości, dla których warto przekroczyć granice i złamać zasady, ryzykując nawet własną karierą, a może i życiem – mówi nam w swojej najnowszej książce „Niepokorni” Vincent V. Severski. A przy okazji daje ważną lekcję dobrze rozumianego patriotyzmu. Szpiedzy są bowiem wśród nas – to oczywiste. Najczęściej jednak nie zdajemy sobie sprawy, że są aż tak blisko. Pierwszy tom serii – „Nielegalni” – pokazał już, że zasiadają oni nawet w ważnych gabinetach, ale tym razem wraz z bohaterami odkrywamy prawdę o wiele bardziej niepokojącą.

Sekrety SB i ofiara „dobrej zmiany”, czyli rozmowa z Piotrem Bojarskim, autorem nowego cyklu kryminałów, rozpoczętego powieścią „Biegacz”. „Bohater mojej książki, nauczyciel gimnazjalny Bogdan Popiołek, jako przedstawiciel „gorszego sortu”, nie może kochać „dobrej zmiany”. W przeciwnym wypadku byłby niewiarygodny” – mówi nam Piotr Bojarski, pisarz i dziennikarz. „Biegacz” to współczesny kryminał – gatunek w twórczości Bojarskiego nowy. Ale – podobnie jak w „Ściemie”, która co prawda kryminałem nie jest, ale też rozgrywa się współcześnie – bardzo szybko wprowadza czytelnika za kulisy najnowszej historii Polski. Co go w niej najbardziej fascynuje, frapuje? „Mnogość nierozwiązanych spraw, niewyjaśnionych tajemnic. Wiele z nich już nigdy wyjaśniona nie zostanie, w niektórych do prawdy przybliży się prokurator IPN, o ile da radę. Upływający czas i odchodzący świadkowie to największe przeszkody – i sojusznicy tych, którzy chcieliby ukryć swoje niecne czyny”.

%d bloggers like this: