artykuł

„Początek” Dana Browna w październiku | Autor będzie promował książkę także w Polsce

Bilbao, Madryt, Sewilla, Barcelona – tym razem Robert Langdon, bohater thrillerów Dana Browna odwiedzi Hiszpanię, by szukać odpowiedzi na odwieczne pytania: skąd przybyliśmy i dokąd zmierzamy.

Od czasu wydania „Kodu Leonarda da Vinci” nie ma najmniejszego sensu przedstawiać Dana Browna – nawet jeśli nie wszyscy czytali jego książki, to każdy o nich słyszał. Sprzedały się już bowiem w ponad 200 milionach egzemplarzy i przełożone zostały na 56 języków.

Brown po mistrzowsku posługuje się gatunkiem thrillera, w którym wartka akcja łączy się ze spiskowymi teoriami, a antagoniści zmierzają do zagłady ludzkości, lub przejęcia nad nią władzy.

Mniej widać to w pierwszej książce z serii, czyli „Aniołach i demonach”, gdzie stawką jest „tylko” wybuch antymaterii w imię władzy nad ponad miliardem katolików na świecie. „Kod Leonarda da Vinci” znacznie podniósł poprzeczkę – tu bowiem zagrożona może zostać wiara wszystkich chrześcijan, jeśliby tylko wyszła na jaw prawda o związku Chrystusa z Marią Magdaleną. Brown nieco spuścił z tomu w „Zaginionym symbolu”, gdzie jego bohater wpada w pułapkę, która miałaby zatrząść amerykańskim społeczeństwem, odsłaniając jego masońskie fundamenty, ale już w „Inferno” gra znowu idzie o najwyższą stawkę. Tu zagrożonych jest ponad siedem miliardów ludzkich istnień. Co ciekawe, tym razem książkowy Langdon (w filmie rozwiązano to w inny sposób) wcale nie odnosi pełnego zwycięstwa, co tym bardziej każe wyczekiwać kolejnego tomu.

A ten, zatytułowany „Początek” (Origin), ukaże się 3 października i to od razu w licznych przekładach, w tym po polsku (nakładem wydawnictwa Sonia Draga). Tym razem Langdon spędzi swoje dwadzieścia cztery godziny w Hiszpanii i na pewno nie zabraknie zagadek naukowych, symboli, religii, historii i sztuki. Jak zapowiada wydawca, specjalista od symboli Robert Langdon zmierzy się w tej części z najważniejszymi i kluczowymi dla ludzkości pytaniami, a odpowiedź na nie wstrząśnie światem…

Polską wstrząśnie za to na pewno pierwsza wizyta Dana Browna w naszym kraju – pisarza będzie można spotkać 24 października w Centrum Premier Czerska w Warszawie oraz 26 października w Krakowie, podczas Festiwalu Conrada.

 

 

Przeczytaj także: LANGDON RATUJE LUDZKOŚĆ PRZED PIEKŁEM. Dan Brown, Inferno

%d bloggers like this: