artykuł

Joseph, gość Jana | 1 lipca odbędzie się szósta edycja Imienin Jana Kochanowskiego

Najbliższa sobota w warszawskim Ogrodzie Krasińskich jak co roku pod koniec czerwca stać będzie pod znakiem Imienin Jana Kochanowskiego.Gościem specjalnym” edycji 2017 jest Joseph Conrad.

Na literackim pikniku organizowanym przez Bibliotekę Narodową pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy. Nie zabraknie stoisk wydawnictw, a książki mają być oferowane w „imieninowych” cenach. W programie znajdzie się też mecz poetycki, koncert zespół Mikromusic wykonaPieśń świętojańską o Sobótce” Jana Kochanowskiego), dansing i liczne atrakcje dla dzieci. Tradycyjnie na zaproszenie Jana Kochanowskiego podczas Imienin zjawia się też inny polki pisarz – był już Tadeusz Boy-Żeleński, Franciszka i Stefan Themersonowie, a także Jan Długosz i Krzysztof Kamil Baczyński. Tym razem organizatorzy postawili na Josepha Conrada, autora polskiego pochodzenia, ale tworzącego po angielsku – dlatego w programie znajdziemy rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł obcojęzycznego Polaka, a znawcy twórczości pisarza spierać się będą o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”, a prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych.

Nie ma Imienin Jana bez Meczu poetyckiego – tym razem będzie to rywalizacja aktorów na interpretacje wierszy pod hasłem: „O podróżach nie tylko do jądra ciemności”.

Imieniny Jana to też okazja, by spotkać i posłuchać ulubionych pisarzy: w tym roku pojawią się m.in. Hanna Krall, Michał Olszewski i Katarzyna Tubylewicz. W tym roku zaproszeni są także najciekawsi polscy twórcy komiksów. W programie znalazły się między innymi: imieninowy przegląd bajek (czytać będzie Jolanta Fraszyńska), spotkanie z autorkami książki o elementarzach z całego świata „Ala ma kota. A Ali?”, warsztaty z konstruowania (i wodowania) żaglowców oraz wieczorny spektakl na podstawie „Baśni cygańskich” Jerzego Ficowskiego. Wielką atrakcją będzie instalacja artystyczna Izy Rutkowskiej „Zobaczyłem w ogrodzie ogromną książkę”, połączona z warsztatami abstrakcyjnego myślenia prowadzonymi przez artystkę. Możliwe będzie też zwiedzanie Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich).

Szczegółowy program: http://www.bn.org.pl/imieninyjana/program

%d bloggers like this: