nasz patronat

Powracają bohaterowie sagi „Millennium” | Premiera „Krzyku orła” Karin Smirnoff już 8 listopada

Lisbeth Salander i Mikael Blomkvist wracają! Tym razem dzięki niezwykle cenionej szwedzkiej pisarce Karin Smirnoff. Jej „Krzyk orła” ukaże się po polsku już 8 listopada nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Objęliśmy książkę naszym patronatem.

„Zanurz się w świat spisku i zdrady, starych wrogów i nowych przyjaciół, zasypanej śniegiem dziczy i korporacyjnej chciwości” – czytamy w opisie okładkowym powieści, na którą czekać musieliśmy cztery lata. Ostatni jak dotychczas tom, „Ta, która musi umrzeć” Davida Lagercrantza, ukazał się w Polsce w 2019 roku. Była to zarazem ostatnia książka tego autora, wykorzystująca kultowe postaci stworzone przez Stiega Larssona – pisarza, który zmarł przed premierą swojej trylogii. Teraz pałęczkę przejęła Karin Smirnoff.

Smirnoff to szwedzka pisarka i dziennikarka. Debiutowała w 2018 roku powieścią „Pojechałam do brata na południe”. To pierwszy tom sagi, który podobnie jak dwa kolejne, w tym „Jedziemy z matką na północ”, zyskał status bestsellera w Szwecji. To najwyższej próby proza, zanurzona tyleż w realiach Szwecji, co w istotnych problemach społecznych, opisująca całą gamę zachowań dysfunkcyjnych, przemoc w rodzinie, uzależnienia, niemożność przystosowania się do obowiązujących norm, a nawet zabójstwo.

Nic dziwnego, że to właśnie tej pisarce powierzono pod koniec 2021 napisanie trzech kolejnych tomów serii „Millennium”. „Krzyk orła” to pierwszy z jej tomów i zarzzem siódma część przygód Lisbet Salander i Mikaela Blomkvista.

Lisbeth i Mikael jadą na północ

O czym jest powieść? O to na dalekiej północy Szwecji szykują się zmiany. Chęć przejęcia naturalnych terenów wzbudza pożądanie nie tylko globalnych korporacji, ale także organizacji przestępczych. Jednak nie to sprowadza Lisbeth Salander do miasteczka Gasskas. Zostaje ona opiekunką swojej siostrzenicy Svali, której matka niedawno zniknęła. Wkrótce dwie rzeczy stają się jasne: dziewczyna jest niezwykle utalentowaną nastolatką i… jest obserwowana.

Mikael Blomkvist również zmierza na północ. Magazyn „Millennium”, w którym pracuje, nie będzie już drukowany. Co gorsza, na temat mężczyzny, którego ma poślubić jego córka, krążą niepokojące plotki. Kiedy skrywana przez wielu prawda zaczyna niepostrzeżenie wychodzić na światło dzienne, Salander staje się ostatnią nadzieją Blomkvista.

Obejrzyj także nasz film śladami sagi „Millennium”

wywiadzie dla Zupełnie Innej Opowieści pisarka mówiła:  W swojej pracy nad kolejnymi częściami „Millenium” powracam do oryginalnej sagi Stiega Larssona, a nie piszę dalszy ciąg kontynuacji Davida Lagerkrantza. Pojawią się oczywiście bohaterowie z „Millenium” – Lisabeth Salander i Mikael Blomkvist, ale będzie to moja własna historia osadzona zresztą w małym mieście na północy Szwecji. Wprawdzie nie jestem do tego stopnia zaangażowana politycznie, co sam Larsson, który naświetlał rasizm i prawicowy ekstremizm w swoim czasopiśmie „Expo”, ale interesują mnie problemy społeczno-polityczne, których północ Szwecji nie jest pozbawiona. W związku z dużym inwestycjami przemysłowymi przewiduje się, że populacja na tych obszarach wzrośnie o 30 proc. w ciągu 10 lat. Jednak podejmowane w tej chwili działania przypominają nierzadko kolonizację tych terenów – to eksplantacja połączona z ograniczaniem praw słabszych grup społecznych. W związki z rozwojem kopalń i budowaniem nowych elektrowni wiatrowych dochodzi do wylesiania północy, a Saamowie mają coraz większe trudności, jeśli chodzi o wypas reniferów, choć mają do tego zagwarantowane prawo. Zarazem nadwyżka energii elektrycznej produkowana w Szwecji jest sprzedawana za granicę, a ceny prądu dla mieszkańców stale rosną. Tak czy inaczej, tam gdzie w grę wchodzą miliardy, pojawia się przestępczość i to właśnie stanowi punkt wyjścia do mojej książki.

100 milionów egzemplarzy

Trzy pierwsze książki autorstwa Stiega Larssona opublikowano w latach 2005–2007, a kolejne napisane przez Davida Lagercrantza, „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień” i „Ta, która musi umrzeć”, ukazały się w latach 2015–2019. Seria „Millennium” sprzedała się w ponad 100 milionach egzemplarzy na całym świecie i została opublikowana w ponad 50 krajach. Tylko w Polsce seria „Millennium” sprzedała się do tej pory w nakładzie 2,5 mln egzemplarzy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d