artykuł

100 zgłoszeń do Nagrody Gombrowicza |  Laureatkę/ta poznamy w połowie września

Równo 100 zgłoszeń nadesłano w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut lub drugą książkę. W czerwcu poznamy finalistów, a zwyciężczynię lub zwycięzcę – w połowie września.

To już VIII edycja nagrody ustanowionej przez radomski samorząd i uznawanej za jedną z kilku najważniejszych w Polsce wyróżnień literackiej. Termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji minął z końcem stycznia i okazało się, że zgłoszeń jest równo sto. Jak jednak czytamy w komunikacie opublikowanym na Facebooku, liczba ta może się jeszcze zwiększyć, bo regulamin pozwala zgłaszać książki także jurorom, więc jeśli coś zostało przegapione przez wydawców, to jurorzy mają jeszcze szansę to nadrobić.

Wśród tegorocznych zgłoszeń więcej niż rok temu jest powieści. Nieco mniej reportaży i biografii. Podobna do lat ubiegłych jest liczba książek wydawanych własnym sumptem przez autorów. Na opublikowanym przez kapitułę zdjęciu widać m.in. „To przez ten wiatr” Jakuba Nowaka, „Zaginioną wiolonczelistkę” Anny Bałenkowskiej czy „Kanska” Urszuli Chylaszek.

Teraz, do przełomu marca i kwietnia jurorzy mają czas na wstępną lekturę nadesłanych tytułów. Pierwsze spotkanie kapituły odbędzie się w kwietniu. W czerwcu ogłoszona zostanie piątka nominowanych. Werdykt, już tradycyjnie, ogłoszony zostanie w połowie września podczas festiwalu „Opętani literaturą”, który odbywa się w Radomiu.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga ksoążka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. Laureat otrzyma 40 000 złotych i statuetkę. Dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza nagrody pieniężne, po 5 tys. złotych, otrzymują też wszyscy nominowani. Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie już po raz trzeci, jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, czyli w miejscu, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.

Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska i Aleksandra Lipczak. W ubiegłym roku laureatką została Barbara Woźniak, autorka książki „Niejedno”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: