artykuł

Już można zgłaszać książki do literackich nagród | Gdynia, Angelus, Gombrowicz, Szymborska

Sezon nagród literackich uważamy za otwarty. Wydawcy mogą już zgłaszać książki m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia, Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagroda im. Wisławy Szymborskiej.

Początek roku to tradycyjnie moment, w którym wydawcy mogą zgłaszać swoje propozycje do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Na stronach kapituł pojawiły się już komunikaty w tej sprawie i regulaminy.

Komu Gdynia

I tak prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 18. edycję ogólnopolskiego konkursu Nagroda Literacka GDYNIA dla najlepszych książek ubiegłego roku, w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka oraz przekład na język polski. Książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w 2022 r. Nagroda w każdej z kategorii wynosi 50 tys. zł. Finał konkursu oraz wręczenie nagród – Literackich Kostek – odbędzie się jesienią 2023 r. W ubiegłym troku nagrody zdobyli m.in. Krzysztof Bartnicki w kategorii proza za „Myśliwice, Myśliwice” i Agnieszka Gajewska za biograficzny esej „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”.

Kandydatury do Nagrody mogą zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie 31 stycznia 2023 roku. Więcej na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl

Komu Angelus

Można też zgłaszać książki do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Do końca stycznia 2023 kapituła czeka na pierwsze polskie wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2022 roku.

Każdy wydawca ma prawo zgłosić w danej edycji nagrody cztery książki prozatorskie, autorstwa pisarzy żyjących, pochodzących z 23 krajów. Owe kraje to: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Kosowo, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry.

Więcej informacji o zgłoszeniach i regulaminie nagrody na: http://angelus.com.pl/ W zeszłym roku nagrodę zdobył Edward Pasewicz za powieść „Pulverkopf”.

Przeczytaj także:

Komu Gombrowicz

Do końca stycznia 2023 roku można również przesyłać zgłoszenia do kolejnej, ósmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda główna w wysokości 40 tys. złotych wręczona zostanie jesienią, podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który odbywa się we Wsoli i Radomiu.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Opublikowane w 2022 roku książki mogą zgłaszać do konkursu wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły.

Zgłoszenia, wraz z dziewięcioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do 31stycznia. Więcej na stronie Nagrody. W ubiegłym roku zdobywczynią Nagrody Gombrowicza była Barbara Woźniak za „Niejedno”.

Przeczytaj także:

Komu Nagroda Warszawy

Do końca stycznia trwa przyjmowanie zgłoszeń do 16. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Przyznane zostaną nagrody w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje), książka o tematyce warszawskiej oraz komiks i powieść graficzna. Tytuły książek, spośród których jury wybiera nominowane, a później laureatki i laureatów, mogą zgłaszać wszyscy – czytelniczki i czytelnicy, przedstawiciele wydawnictw, księgarń i bibliotek.

Książki można zgłaszać do 31 stycznia 2023 r. W tej edycji jury będzie pracować w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz – nowy w jury – filozof literatury i krytyk literacki Piotr Sadzik.

Więcej na stronie Nagrody. W zeszłym roku laureatem w kategorii prozy został Andrzej Stasiuk za „Przewóz”.

Komu Szymborska

Trwa również nabór książek na Konkursu o Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej – edycja 2023. Specjalna, bo odbywająca się w 100. rocznice urodzin poetki. Lista zgłoszonych książek zostanie opublikowana w lutym 2023 roku. Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym, a co dwa lata – za książkę tłumaczoną z języka obcego.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, członkowie kapituły oraz inne osoby.

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: