artykuł wydarzenia

Edward Pasewicz laureatem Angelusa 2022 | Za powieść „Pulverkopf”

Edward Pasewicz został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus. Jury doceniło jego powieść „Pulverkopf”.

Edward Pasewicz, fot. kard z relacji online

To drugi raz w historii, gdy Angelusa otrzymuje autor z Polski. Wcześniej, w 2018 roku, nagrodę otrzymał Maciej Płaza za powieść „Robinson w Bolechowie”.  

Edward Pasewicz jest poetą, prozaikiem, dramaturgiem i kompozytorem. Autorem kilkunastu książek – od tomów poetyckich, przez prozę (w tym książkę kryminalną), po dramaty. Za swoją twórczość poetycką wielokrotnie nominowano go do najważniejszych nagród literackich, w tym aż trzykrotnie do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2009, 2012, 2016). Jego wiersze tłumaczono aż na 12 języków. Nagrodzona Angelusem powieść „Pulverkopf” była w tym roku dostrzeżona przez gremia jurorskie najważniejszych nagród w kraju, w tym Nagrody Literackiej Nike czy Nagrody Literackiej Gdynia.

Przeczytaj naszą recenzję

Nagroda za przekład i nagroda czytelników

Nagroda za przekład trafiła w ręce Daniela Warmuza (za przełożenie z węgierskiego „Szatańskiego pomiotu” – autor Zoltán Mihály Nagy), z kolei czeski pisarz Jaroslav Rudiš („Ostatnia podróż Wintenberga”) wygrał plebiscyt czytelników.

Angelus to najwyżej opłacana nagroda literacka w Polsce. Zwycięzca otrzymuje wyróżnienie finansowe w wysokości 150 tys. zł. Nagroda przyznawana jest także dla tłumaczy. Co roku 40 tys. zł. trafia do autorki lub autora najlepszego przekładu.

Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej

Trzecim wyróżnieniem związanym z Angelusem jest Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników. To wyróżnienie upamiętnia zmarłą w 2013 rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureat bądź laureatka otrzymuje zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie, które funduje Wrocławski Dom Literatury. W tym roku czytelnicy wybrali czeskiego pisarza Jaroslava Rudiša, autora „Ostatniej podróży Winterberga”, którą na polski z języka niemieckiego przełożyła Małgorzata Gralińska, a wydały Książkowe Klimaty. „Ostatnia podróż Wintenberga” to pierwsza książka w dorobku pisarza napisana w języku niemieckim.

Poczynając od 2020 roku, wszyscy autorzy i autorki nominowani do Angelusa otrzymują wyróżnienie finansowe wynoszące 5 tys. zł. O werdykcie zdecydowało jury, któremu przewodniczy Martin Pollack – austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska oraz Andrzej Zawada.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wroclaw. Operatorem Nagrody jest Wrocławski Dom Literatury.

Źródło: http://angelus.com.pl/

%d