artykuł

Maciej Płaza laureatem Angelusa 2018 | Pierwszy raz nagrodę otrzymał pisarz z Polski

Maciej Płaza, autor „Robinsona w Bolechowie” (W.A.B.) otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Jest pierwszym pisarzem z Polski, który otrzymał to wyróżnienie w jego trzynastoletniej historii.

Powieść Macieja Płazy – pisaliśmy w naszej recenzji – jest jak z pietyzmem malowany obraz: na tle zarysowanym wielokrotnie złożonymi zdaniami pojawiają się z czasem postaci, zyskujące w miarę powstawania dzieła, głębię, a przy tym nową, nieznaną wcześniej twarz. Co pokazuje nam gotowy obraz? Między innymi spełnionego artystę, który okazuje się skrywać w sobie poszukującego własnej tożsamości życiowego rozbitka. Choć to tylko jedna z możliwych interpretacji tej niełatwej powieści.

Artysta i rozbitek | Maciej Płaza, Robinson w Bolechowie

Podczas sobotniej gali Płaza otrzymał też Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, której laureata wybierają czytelnicy. Za najlepsze tłumaczenie uznano przekład „Pamięci” Pétera Nádasa (Biuro Literackie) autorstwa Elżbiety Sobolewskiej.

Poza Płazą w finale Angelusa znaleźli się Weronika Gogola za „Po trochu”, Artur Nowaczewski za „Hostel Nomadów”, Marian Sworzeń za książkę „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”, Antonín Bajaja za „Nad piękną, modrą Dřevnicą” (tłum. Dorota Dobrew), Péter Nádas za „Pamięć”(tłum. Elżbieta Sobolewska) i Lutz Seiler za „Kruso” (tłum. Dorota Stroińska).

Angelus to nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub na polski przetłumaczonej. Przypaśc może pisarzowi z Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

%d bloggers like this: