artykuł

Wydawnictwo Literackie świętuje 70 lat | „Dzielimy się z Wami najlepszą literaturą”

Wydawnictwo Literackie obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. „Jak świętować taką rocznicę? Przepis jest prosty – wydając kolejne znakomite tytuły cenionych i lubianych autorek i autorów” – pisze oficyna w komunikacie.

Wydawnictwo Literackie jest dziś jednym z największych i niewątpliwie najbardziej prestiżowych domów wydawniczych w Polsce. Publikuje m.in. książki Olgi Tokarczuk, Etgara Kereta, Hanny Krall, Szczepana Twardocha, Jacka Dukaja, Liliany Hermetz, Roberta Małeckiego czy Gai Grzegorzewkiej.  

Jak czytamy w komunikacie wydawnictwa, zamieszczonym na jego stronie, zaczęło się jednak skromnie – bo nawet bez własnej siedziby. Najstarsza informacja o oficynie pochodzi z 29 stycznia 1953 roku. Ukazała się w „Dzienniku Polskim”, gdzie w artykule zatytułowanym Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność . Krystyna Zbijewska pisała m.in: Pojęcie „placówka kulturalna” wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując „kątem” w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3).

Świętować wydając najlepszą literaturę

Dziś Wydawnictwo Literackie mieści się w Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1 w Krakowie. I zapowiada, że przez najbliższe dwanaście miesięcy świętować będzie jubileusz 70 lat obecności na rynku wydawniczym.

„Nieprzerwanie od 1953 roku dzielimy się z Wami najlepszą literaturą i kreujemy czytelnicze trendy. Jesteśmy dumni, że cieszymy się zaufaniem czytelników, a nasz logotyp i nasza marka dla wielu osób są gwarancją najwyższej jakości, staranności edytorskiej i obietnicą niezwykłych literackich przeżyć” – czytamy w komunikacie.

I dalej: „Jak świętować taką rocznicę? Przepis jest prosty – wydając kolejne znakomite tytuły cenionych i lubianych autorek i autorów. Rok 2023 obfitować będzie w ważne premiery, o których na bieżąco będziemy informowali. Niektóre zapowiedzi już elektryzują miłośników literatury pięknej, m.in. powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka Noce zarazy i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego Pasażer i Stella Maris. Zainicjujemy też ciekawe serie wydawnicze, a na liście twórców współpracujących z Wydawnictwem Literackim pojawią się nowe nazwiska”.

„Przed nami rok pozytywnych zaskoczeń”

Wydawnictwo planuje wiele wydarzeń specjalnych, m.in. debaty i dyskusje z udziałem znamienitych gości z Polski i zagranicy. „Potrzebujemy literatury i dialogu, aby lepiej rozumieć nasze czasy i bezpieczniej poruszać się w coraz bardziej nieprzewidywalnej rzeczywistości” – pisze wydawnictwo. I zapewnia: „Przed nami ekscytujący jubileuszowy rok, mamy nadzieję, że pełen inspiracji i pozytywnych zaskoczeń. Pierwsze szczegóły – już niebawem”.

Źródło: Wydawnictwo Literackie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: