artykuł wydarzenia

Rozdano Paszporty Polityki 2021 | W dziedzinie literatury wygrał Łukasz Barys

Był krzyk dla Białorusi i słowa o tym, że fundamentem kultury jest jej niezależność. We wtorek wręczone zostały Paszporty „Polityki” za rok 2021. W dziedzinie literatury wygrał Łukasz Barys za debiutancką książę „Kości, które nosisz w kieszeni”.

To już 29. Rozdanie nagród, będących jednymi z najbardziej prestiżowych w dziedzinie kultury, wyróżniających twórców z najróżniejszych dziedzin, w tym w dziedzinie kultury cyfrowej, a od dwóch lat także w dziedzinie kultury zdalnej.  

Do Paszportu za dokonania literackie nominowani byli w tym roku Łukasz Barys, autor debiutanckiej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” (Wydawnictwo Cyranka), Elżbieta Łapczyńska, autorka „Bestiariusza nowohuckiego” (Biuro Literackie), tegoroczna laureatka Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski, nominowana też m.in. do Nike (długa lista) i Gdyni, oraz Grzegorz Uzdański, autor powieści „Wypiór”, a wcześniej m.in. „Zaraz będzie po wszystkim”, twórca strony na Facebooku „Nowe wiersze sławnych poetów”.

Łukasz Barys odbiera Paszport „Polityki” w dziedzinie literatury za rok 2021, fot. kadr z transmisji online

Nagrodę otrzymał Łukasz Barys, za „znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości”.

W pozostałych kategoriach triumfowali: Dominik Strycharski (teatr) za „tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek”, Aleksandra Terpińska (film) za „boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie”, ex aequo Jana ShostakMikołaj Sobczak (sztuki wizualne) za „perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu” (Jana Shostak) i „za sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem” (Mikołaj Sobczak), Teoniki Rożynek (muzyka poważna), za „ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych”, Ralph Kaminski (muzyka popularna) za „osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Za piosenki tworzone od początku do końca po autorsku” oraz Tomasz Konrad Ostafin (kultura cyfrowa) za „umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła”.

Po raz drugi przyznana została nagroda specjalna Kultura Zdalna – w tym roku trafiła do rąk Małgorzaty Płysy i Mata Schulza, twórców Unsound Festival, za „kreatywne podejście do trudnych warunków”.Kreatorem Kultury, po takich postaciach jak Krystian Lupa, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Olga Tokarczuk w tym roku została Katarzyna Nosowska za „wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych”.

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading