artykuł wydarzenia

Rozdano Paszporty Polityki 2021 | W dziedzinie literatury wygrał Łukasz Barys

Był krzyk dla Białorusi i słowa o tym, że fundamentem kultury jest jej niezależność. We wtorek wręczone zostały Paszporty „Polityki” za rok 2021. W dziedzinie literatury wygrał Łukasz Barys za debiutancką książę „Kości, które nosisz w kieszeni”.

To już 29. Rozdanie nagród, będących jednymi z najbardziej prestiżowych w dziedzinie kultury, wyróżniających twórców z najróżniejszych dziedzin, w tym w dziedzinie kultury cyfrowej, a od dwóch lat także w dziedzinie kultury zdalnej.  

Do Paszportu za dokonania literackie nominowani byli w tym roku Łukasz Barys, autor debiutanckiej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” (Wydawnictwo Cyranka), Elżbieta Łapczyńska, autorka „Bestiariusza nowohuckiego” (Biuro Literackie), tegoroczna laureatka Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski, nominowana też m.in. do Nike (długa lista) i Gdyni, oraz Grzegorz Uzdański, autor powieści „Wypiór”, a wcześniej m.in. „Zaraz będzie po wszystkim”, twórca strony na Facebooku „Nowe wiersze sławnych poetów”.

Łukasz Barys odbiera Paszport „Polityki” w dziedzinie literatury za rok 2021, fot. kadr z transmisji online

Nagrodę otrzymał Łukasz Barys, za „znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości”.

W pozostałych kategoriach triumfowali: Dominik Strycharski (teatr) za „tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek”, Aleksandra Terpińska (film) za „boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie”, ex aequo Jana ShostakMikołaj Sobczak (sztuki wizualne) za „perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu” (Jana Shostak) i „za sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem” (Mikołaj Sobczak), Teoniki Rożynek (muzyka poważna), za „ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych”, Ralph Kaminski (muzyka popularna) za „osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Za piosenki tworzone od początku do końca po autorsku” oraz Tomasz Konrad Ostafin (kultura cyfrowa) za „umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła”.

Po raz drugi przyznana została nagroda specjalna Kultura Zdalna – w tym roku trafiła do rąk Małgorzaty Płysy i Mata Schulza, twórców Unsound Festival, za „kreatywne podejście do trudnych warunków”.Kreatorem Kultury, po takich postaciach jak Krystian Lupa, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Olga Tokarczuk w tym roku została Katarzyna Nosowska za „wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych”.

%d bloggers like this: