wideo wywiad

Bartosz Szczygielski o „Winni jesteśmy wszyscy” | Rozmawia Przemysław Poznański [WIDEO]

Jestem pesymistą, więc to jak patrzę na świat gdzieś tam musi się odbijać w moich książkach. Poza tym kryminały i thrillery nie są po to, byśmy czytali o wesołym życiu wesołych ludzi. Ta książka ma przeorać czytelnika, sprawić, że zostanie on emocjonalnie wywrócony na lewą stronę – mów Bartosz Szczygielski, autor powieści „Winni jesteśmy wszyscy”. Rozmawia Przemysław Poznański.

Obejrzyj wywiad 👇

Zło jest tuż obok, czasem wystarczy chwila nieuwagi lub nieostrożności, by dać się mu wciągnąć bez reszty. Jeśli coś w sposób szczególny wyróżnia prozę Szczygielskiego, to jest tym nieodparte wrażenie, że świat, w którym poruszają się jego bohaterowie, zszedł na psy.

Ten świat jest bardzo bliski naszemu i pozostaje prawdziwy, tyle że zło, które obecne jest i wokół nas, tu zaserwowane zostaje w skondensowanej dawce. To świat narkotyków, przemocy, seksualnego wykorzystywania, gangsterskich porachunków, którego intensywność sprawia, że nikt, kto się w nim zanurzy i nim ubrudzi, nigdy już nie będzie do końca czysty.

To – podążając śladem symboliki zawartej na ilustracji Gustave’a Dorégo, wykorzystanej na okładce – otwierające się nagle przed nami piekło.

Przeczytaj recenzję książki

%d bloggers like this: