artykuł

Joanna Jodełka poleca na Święta | Kryminał, historia i klasyka s-f

Co pisarze polecają do czytania w czasie Świąt i w końcówce roku? Zobaczcie propozycje Joanny Jodełki, autorki kryminałów, m.in. „Polichromia”, „Kamyk”, „Kryminalistka”, „Wariatka”, a także powieści historycznych „2 miliony za Grunwald” i „Rektorski czek” oraz „Córki Nieboszczyka”, pierwszej część i cyklu „Siostry Raj”.  

Zdobywczyni nagrody Wielkiego Kalibru proponuje:

Hanna Cygler, „Złodziejki świąt” (Dom Wydawniczy Rebis). Joanna Jodełka: Dla przyjemności i radości. Z opisu okładkowego: Świąteczna komedia obyczajowa o szalonych pisarkach. Nawet nie wiesz, do czego są zdolne! Jak być młodą, piękną i seksowną. A do tego pisać bestsellery. Co robić, gdy konkurencja depcze po piętach i wbija nóż w plecy? Ale jest też oczywiście wielka miłość! Taka, która trafia się tylko raz… może dwa razy w życiu.

Bernard Minier, „Siostry” (Dom Wydawniczy Rebis). Joanna Jodełka: Do poszargania nerwów. Z opisu okładkowego:  Maj 1993. Zwłoki dwóch sióstr zostają znalezione na brzegu Garonny. Dziewczyny, ubrane w pierwszokomunijne sukienki, siedziały naprzeciwko siebie przywiązane do drzew. Młody Martin Servaz bierze udział w swoim pierwszym śledztwie. Szybko zwraca uwagę na Erika Langa, autora porywających, pełnych okrucieństwa kryminałów. Zamordowane siostry były fankami Langa, a jedna z jego najbardziej znanych książek nosi tytuł „Panna w bieli”. Śledztwo zostaje zakończone. Servaza prześladują jednak wątpliwości: czyżby pominęli jakiś istotny element? Minęło dwadzieścia pięć lat od podwójnego morderstwa. W mroźną noc Erik Lang znajduje zwłoki swojej żony. Śledztwo prowadzi Martin Servaz. Dawne wątpliwości powracają i stają się obsesją komendanta, która nie daje mu spokoju, podobnie jak złowrogi list pisany czarnym atramentem…

Edward Brooke-Hitching, ”Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze” (Dom Wydawniczy Rebis). Joanna Jodełka: Do poczytania i pooglądania i dla niezwykłości. Z opisu okładkowego: Książki śmiercionośne. Książki pisane krwią i oprawne w ludzką skórę. Książki tak długie, że mogłyby unicestwić wszechświat. Nowa niesamowita praca autora cenionej trylogii „Atlas lądów niebyłych”, „Złoty atlas” i „Atlas nieba” to wyjątkowa, pięknie ilustrowana podróż przez historię literatury. Edward Brooke-Hitching zapuszcza się w jej najmroczniejsze zakątki, polując na najdziwniejsze publikacje, i odkrywa fascynujące tło ich powstania. Znajdziemy tu istną bibliotekę szaleńca, zbiór ekscentrycznych woluminów, często kompletnie zapomnianych. Książki pisane krwią; oprawne w ludzką skórę; dzieła zwariowane; pozycje, które zwiodły cały świat; wydania niewidoczne gołym okiem i większe od człowieka; drukowane na wzburzonych morzach i lodowych pustkowiach Antarktyki; księgi kodów i szyfrów, których tajemnic do dzisiaj nie odkryto.

Fernando Aramburu, „Patria” (Sonia Draga). Joanna Jodełka: Dla arcydzieła i niezwykłej baskijskiej opowieści (najlepsze co przeczytałam ostatnimi czasy). Z opisu okładkowego: Jedna z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii, przez 70 tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów. Powieść ukazała się w ponad 30 krajach. Porażający obraz kilkudziesięciu ostatnich lat historii Kraju Basków – od połowy lat 80. do 2011 roku – stworzony z opowieści o losach członków dwóch baskijskich rodzin. Książka o ludzkim strachu, zniszczonych przyjaźniach i związkach, bezsilności wobec niekontrolowanej spirali terroryzmu, a w końcu także o wybaczeniu.

Frank Herbert, „Diuna” (Dom Wydawniczy Rebis). Joanna Jodełka: Czekając na film i z sentymentu. Z opisu okładkowego: Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają swe największe źródło dochodów. Planetę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne. Przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe niemal ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i próbuje zdobyć imperialny tron.

Przeczytaj także:

%d bloggers like this: