artykuł wydarzenia

Trzy dni pasjonujących wydarzeń i spotkań z pisarzami | Już od piątku Granda 2019, pod naszym patronatem

Najbliższy weekend stać będzie pod znakiem piątek, jubileuszowej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Czekają nas trzy dni po brzegi wypełnione spotkaniami z najważniejszymi autorami kryminałów – z Polski i nie tylko, a także wykładami ekspertów i licznymi wydarzeniami, wśród których wręczenie nagrody Czarny Kapelusz dla najbardziej niezwykłego bohatera kryminału. Festiwal po raz kolejny odbywa się pod patronatem portalu zupelnieinnaopowiesc.com

Spotkania odbywać się będą na scenie głównej Festiwalu w Domu Studenckim Hanka – aleja Niepodległości 26 – oraz w salach Uniwersytetu SWPS, przy ul. Kutrzeby 10. Jak co roku obecne będą wydawnictwa, które poprowadzą sprzedaż książek na stoiskach przygotowanych w holu DS Hanka.

Remigiusz Mróz na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Piątek

Kogo spotkamy na jubileuszowej Grandzie? Zacznie się od Remigiusza Mroza. Spotkanie z bestsellerowym pisarzem otworzy w piątek festiwal. Ale tego samego dnia będzie można jeszcze posłuchać dwóch rozmów o prawdzie: Przemysław Semczuk, Łukasz Wroński i Michał Larek opowiedzą o seryjnych zabójcach, a Marek Sekielski, współautor głośnego filmu „Tylko nie mów nikomu” oraz Artur Nowak, jeden z bohaterów filmu, a także publicysta i pisarz, współautor powieści „Zło”, opowiedzą tym jak dochodzić prawdy.    

Michał Larek na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Także w piątek odbędą się trzy fascynujące wykłady: dr Joanny Stojer-Polańska opowie o przemocy w rodzinie, Tomasz Lewandowski o prawie do pornografii, a prof. dr hab. Teresa Gardocka o zabójczym duecie wódki i noża.

Dla zwycięzców konkursu Grandy i portalu Zupełnie Inna Opowieść piątek to także dzień warsztatów scenariopisarstwa z samym Stefanem Ahnhemem.

Sobota

W sobotę spotkać będzie można m.in. zagraniczne gwiazdy kryminału – Jenny Blackurst opowie o przekraczaniu granic zdrowych zmysłów, a Stefan Ahnhem w rozmowie z Wojciechem Chmielarzem zdradzi sekrety kryminalnej Szwecji.

Wojciech Chmielarz na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Tego samego dnia na scenie wystąpią też rodzime gwiazdy: Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Piotr Bojarski, z którymi porozmawia prof. Bogumiła Kaniewska, a także Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska, Sylwia Chutnik w panelu o obyczajówce, czyli granicach równouprawnienia, a Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Hanna Greń, Piotr Tarczyński porozmawiają o pisaniu w duetach. Poza tym debiutujący pisarz, twórca profilu Zwierzenie Marcel Moss wraz z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarką Magdą Rataj porozmawiają o hejcie w internecie.

Joanna Jodełka na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Sobota to też czas aż trzech uroczystych gali. Podczas gali książkowych premier swoje najnowsze powieści zaprezentują Przemysław Borkowski, Adrian Bednarek, Krzysztof Beśka, Piotr Borlik, Krzysztof Domaradzki, Robert Małecki, Marcel Moss, Agnieszka Pruska, Ewa Przydryga, Piotr Rogoża, Marcel Woźniak i Łukasz Wroński. Zaraz potem wręczona zostanie nagroda Czarny Kapelusz dla najciekawszego bohatera kryminału, a wieczór zwieńczy gala 5-lecia Festiwalu Granda.

Tego dnia również nie zabraknie wykładów: o medycynie w służbie kryminalistyki opowiedzą dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, dr Monica Abreu-Głowacka oraz dr Julia Sobol z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a dr Katarzyna Witkowska-Rozpara przybliży temat „bestii”, Paulina Trojanowska-Malinowska opowie o granicach i normy w seksualności człowieka.

Marcel Woźniak na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Niedziela

Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się od uczczenia 100-lecia policji. Zaraz potem o wizerunek policji w literaturze i filmie porozmawiają Robert Małecki, Leszek Koźmiński i Mirosław Haniszewski, rozstrzygnięty zostanie też konkurs na opowiadanie “Stulecie polskiego kryminału”.

Marcel Woźniak i Robert Małecki na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Niedziela to też czas dla… szpiegów. O tym, kto kłamie w powieści szpiegowskiej, będą dyskutować Marcin Faliński, Filip Hagenbeck oraz Piotr Niemczyk, a przepytywać będzie Marcel Woźniak. Zaraz potem Piotr BorlikJędrzej Pasierski i Magda Stachula opowiedzą o życiu powieściowych bohaterek, a Wojciech ChmielarzJakub Ćwiek i Przemysław Borkowski poprowadzą zajęcia o tym, jak… żyć z pisania i nie umrzeć głodu.

Jacek Ostrowski na festiwalu Granda, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Granda to także liczne wydarzenia dla dzieci oraz Stacje Sensacje, m.in. w Bibliotece Raczyńskich, gdzie w piątek będzie można spotkać Jacka Ostrowskiego i Krzysztofa Bochusa.

Szczegółowy pogram znajdziecie tutaj http://festiwal-granda.pl/

%d