artykuł

Już 5 czerwca premiera powieści „Motyw X” Stefana Ahnhema | Książka pod naszym patronatem

Nadchodzi nowa powieść w bestsellerowej serii z inspektorem Fabianem Riskiem. Najbardziej znany policjant z Helsingborga musi zmierzyć się z wykazującym się wyjątkowym okrucieństwem seryjnym mordercą, który swoje ofiary wybiera losowo. Jak przewiedzieć jego kolejny krok?

Ogarnięty obezwładniającym poczuciem winy Fabian Risk udaje się na zasłużony urlop, by zająć się rodziną, a szczególnie pozostającą w śpiączce po postrzeleniu córką, Matildą.

Tymczasem miasto pogrąża się w chaosie: zaczyna się od wyjątkowo brutalnego morderstwa chłopca z Syrii, później ginie pracownik supermarketu, a kolejne zbrodnie wskazują, że jedyny możliwy motyw mordercy – lub morderców – ma podłoże rasowe. Skomplikowane śledztwa przerastają policjantów, dlatego Fabian musi wrócić na posterunek, a jego szefowa, Astrid, przerwać dopiero co rozpoczętą kurację odwykową.

Tylko jak złapać seryjnego mordercę, który za każdym razem zabija inaczej? Jak przewidzieć jego kolejny ruch, gdy o wyborze ofiary decyduje ślepy los?

Obok śledztwa w sprawie morderstw, Fabian nieoficjalnie prowadzi własne dochodzenie związane z tajemniczymi dokumentami, które odnalazł po śmierci Hugo Elvina. Jego wyniki mogą na zawsze zmienić relacje w zespole policjantów.

Motyw X to czwarta odsłona serii o zmaganiach Fabiana Riska ze szwedzką przestępczością. Poprzednie tomy rozeszły się na świecie w ponad milionie egzemplarzy, a Stefan Ahnhem uważany jest za jednego z najlepszych, najbardziej ambitnych i mrocznych twórców skandynawskich kryminałów. Seria o Fabianie Risku ukazuje się w kilkunastu krajach, trwają także prace nad jej adaptacją filmową.

Stefan Ahnhem od ponad dwudziestu lat pracuje jako scenarzysta telewizyjny i filmowy. Jest autorem scenariuszy do najpopularniejszych szwedzkich seriali kryminalnych, m.in. tych o Kurcie Wallanderze. Zadebiutował Ofiarą bez twarzy (Marginesy 2016), która spotkała się z fantastycznym przyjęciem, a jej prawa sprzedano do dwunastu krajów. Dziewiątym grobem (Marginesy 2016) i Osiemnastoma stopniami poniżej zera (Marginesy 2017) tyko umocnił swoją pozycję jednego z najciekawszych pisarzy skandynawskich. Autor już zapowiada publikację kolejnego tomu – pt. „X Ways To Die”, w którym odkryje rozwiązanie wątków, zainicjowanych w powieści „Motyw X”.

Powieśc zachwalają największe nazwiska polskiego kryminału: „Ahnhem pokazuje, że jest jeszcze siła w szwedzkim kryminale. Mroczna i niepokojąca książka. Fabian Risk rozpoczyna swoje najtrudniejsze śledztwo…”, przekonuje Wojciech Chmielarz. Marta Guzowska dodaje: Nowa powieść Stefana Ahnhema ryje w duszy czytelnika wielkie X. Nie zapomnicie jej!”.

Stefan Ahnhem odwiedzi Polskę we wrześniu 2019 r. – będzie gościem Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA.

%d