artykuł

Kolejne gwiazdy Apostrofu | Festiwal rozpoczyna się 20 maja

Wiktor Jerofiejew, Elisabeth Åsbrink, Wojciech Tochman, Adam Zagajewski, Areta Szpura, Marcin Meller, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Ewa Winnicka oraz Robert J. Szmidt dołączyli do literackich gwiazd, które spotkają się z czytelnikami podczas Apostrofu.

Organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury odbędzie się w dniach 20-26 maja. To już czwarta edycja tej imprezy. Będą jej towarzyszyć premiery książek, spotkania z najpopularniejszymi pisarzami, dyskusje okołoliterackie oraz skupiona wokół literatury scena muzyczna. 

Udział w festiwalu potwierdził m.in. Wiktor Jerofiejew, autor „Różowej myszy”, który zabierze uczestników spotkania do rodzimego kraju – Rosji. Znany czytelnikom z ostrego sarkazmu, za pomocą którego rozlicza się z historią ojczyzny, także w tej groteskowej, okrutnej baśni demaskuje wady rodaków, partii rządzącej oraz dobrze sytuowanych elit.

Rosjanie są też bohaterami powieści Vincenta V. Severskiego. Piszący pod pseudonimem były funkcjonariusz wywiadu, przeszkolony w USA przez CIA, na stronach „Odwetu” zabierze czytelników do świata doskonale sobie znanego – na pole walki. Kontynuacja „Zamętu” skupia się wokół tajemniczych śmierci agentów.

Wojciech Tochman pojawi się ze wznowieniem swojego literackiego debiutu – „Schodów się nie pali”, a Ewa Winnicka ze wznowieniem książki „Nowy Jork zbuntowany. Miasto w czasach prohibicji, jazzu i gangsterów”.

Wśród gości pojawia się też Areta Szpura, Marcin Meller i Robert J. Szmidt. Michał Rusinek zaprezentuje książkę „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”, w której bierze pod lupę kuriozalne wskazówki, jakie można znaleźć w niejednym popularnym poradniku. Z kolei Adam Zagajewski – jeden z najbardziej uznanych i nagradzanych, także za granicą, współczesnych polskich pisarzy – wspomina wielkich poetów. Na łamach „Substancji nieuporządkowanej” podejmuje próbę osadzenia ich twórczości w chaotycznej rzeczywistości z „dzisiaj”.

Polską premierę będzie miała głośna książka „Made in Sweden” autorstwa szwedzkiej dziennikarki radiowej i telewizyjnej Elisabeth Åsbrink. Laureatka prestiżowej Nagrody Augusta oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki w najnowszej publikacji odnosi się do fascynacji Skandynawią.

Wśród potwierdzonych wcześniej gości są także Swietłana Aleksijewicz, Lauren Groff, Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Charlie LeDuff, Marek Krajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit. Opiekę kuratorską nad czwartą edycją festiwalu objęła Olga Tokarczuk – wybitna prozaiczka i eseistka – uhonorowana wieloma nagrodami, w tym jedną z najważniejszych na świecie – Man Booker International Prize.

%d bloggers like this: