artykuł

Salman Rushdie laureatem Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich | Podczas Frankfurckich Targów Książki

Salman Rushdie został laureatem Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, wręczonej podczas Frankfurckich Targów Książki.

Salman Rushdie w Polsce, w 2017 roku, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Kapituła, uznając go za jednego z najgorliwszych orędowników wolności słowa i swobody myślenia, doceniła też to, że jak nikt inny łączy w swoich powieściach i książkach narracyjną dalekowzroczność z nowatorstwem literackim, humorem i mądrością. „Czyniąc to, opisuje siłę, z jaką brutalne reżimy niszczą całe społeczeństwa, ale opisuje też niezniszczalnego ducha oporu jednostek” – napisano w uzasadnieniu, podkreślając, że sam autor  jest przykładem takiej postawy, i przypominając zeszłoroczny zamach na jego życie. To  traumatyczne wydarzenie nie zniszczyło psychicznie Rushdiego, który mimo dramatycznych skutków tego aktu agresji nie przestaje  pisać i komentować otaczającej go rzeczywistości.

Na początku października na polskim rynku ukazały się jego eseje zatytułowane „Języki prawdy”, a już 7 listopada do księgarń trafi najnowsza powieść „Miasto Zwycięstwa”. To pełna rozmachu, poetycka, skrząca się dowcipem opowieść o kobiecie, która tchnieniem powołuje do życia baśniowe imperium i szepcząc do uszu jego mieszkańców, nadaje bieg historii. Tkając tę opowieść z wątków hinduskiej mitologii, dziejów królestw, państw i państewek, postaci bogiń i bogów, bohaterów z krwi i kości, Rushdie sięga po tak bliskie mu tematy poczucia przynależności, natury ludzkiej, relacji między państwem a religią i jej instytucjami, wielokulturowości, równości, a zwłaszcza pozycji i roli kobiety w patriarchalnym społeczeństwie.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, w roku 2000 przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Zadebiutował w 1974 roku powieścią „Grimus”. Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku „Dzieci północy”, które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. Rushdie jest także laureatem wielu innych nagród literackich. W 1988 roku ukazały się „Szatańskie wersety” – jego najsłynniejsza powieść. Pisarz dwukrotnie gościł w Polsce – w roku 2006 i 2017. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo. 12 sierpnia 2022 Salman Rushdie tuż przed wykładem, który miał wygłosić w Chautauqua Institution i który zamierzał poświęcić wolności słowa oraz Stanom Zjednoczonym jako bezpiecznemu schronieniu dla pisarzy przebywających na wygnaniu, został zaatakowany przez nożownika. W wyniku zamachu stracił wzrok w jednym oku i czucie w jednej ręce.

Źródło: Dom Wydawniczy Rebis

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: