artykuł

Jakub Nowak laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza | Za powieść „To przez ten wiatr”

Jakub Nowak został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jury doceniło jego powieść „To przez ten wiatr”.

To już VIII edycja nagrody ustanowionej przez radomski samorząd i uznawanej za jedną z kilku najważniejszych w Polsce wyróżnień literackiej. W tym roku jury nagrodziło Jakuba Nowak za jego powieść historyczną „To przez ten wiatr”.

W naszej recenzji pisaliśmy o zwycięskien książce m.in.: „Jakub Nowak bierze na warsztat żywioły niespełnionych uczuć i marzeń, by zderzyć je z nieokiełznanym i groźnym żywiołem Dzikiego Zachodu. A wrzucając w to wszystko Modrzejewską i Sienkiewicza tworzy powieść, która z brawurą przekracza, a wręcz rozsadza, granice powieści historycznej. Mogło być po prostu dobrze. Klasycznie. Po bożemu. Mogła być oparta na faktach powieść o tym, jak mało znany dziennikarz Henryk Sienkiewicz wyjechał pod koniec dziewiętnastego wieku do Ameryki, znalazł winnicę i sprowadził do siebie przyjaciół z Polski, w tym Helenę Modrzejewską z mężem i synem. Mogło być o trudach życia na farmie położonej nieopodal kalifornijskiego Anaheim, w przededniu mających przecież w końcu nadejść dla nich obojga wielkich karier, splendorów, nagród i oklasków. Jakub Nowak uznał jednak, że taka opowieść go nie interesuje. Nie chciał, żeby było dobrze. Chciał, żeby było o wiele lepiej. Dał się więc ponieść porywom wiatru Santa Ana, tworząc powieść (swoją debiutancką) tyleż wierną najważniejszym faktom, co wciągającą nas we własny, niepokojący i oryginalny świat zbudowany z domów i ulic, ale i z emocji – w obu przypadkach brudnych, niebezpiecznych, pozostawiających na bohaterach niezmywalne piętno. Nowak już od pierwszego zdania (które ma szansę przejść do historii najlepszych pierwszych zdań) mówi nam, że mimo pozornego banału życia na wsi, jakie wybrali jego bohaterowie i jakie wybrały ich autentyczne pierwowzory, nas czeka raczej szalona przygoda rozpięta między historycznymi faktami, ich autorską interpretacją a wyobraźnią niezważającą na żadne ograniczenia. 

Obejrzyj wywiad z autorem:

W tegorocznej edycji nominowani byli także: Wiktoria Bieżuńska za „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”, Olga Górska za „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Urszula Honek za „Białe noce” i Sabina Jakubowska za „Akuszerki”.

Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska i Aleksandra Lipczak. W ubiegłym roku laureatką została Barbara Woźniak, autorka książki „Niejedno”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: